Zleceniobiorca, który podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego jest dokonywane za pośrednictwem płatnika składek.
Nie można zrezygnować z ubezpieczenia chorobowego za okres wsteczny
Zleceniobiorca, który po pewnym czasie uzna, iż nie chce z tej umowy podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może być z niego wyłączony, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym złoży wniosek w tej sprawie.
Przykład: Maciej P. wykonuje umowę zlecenia od 1 stycznia 2013 r. Został on zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lipcu poinformował płatnika, że nie chce być objęty ubezpieczeniem chorobowym i że chciałby zrezygnować z tego ubezpieczenia od początku wykonywania umowy.
Wyłączenie Pana Macieja za okres wsteczny (a więc od stycznia) z ubezpieczenia chorobowego nie było możliwe. W celu wyłączenia z tego ubezpieczenia płatnik (zleceniodawca) wyrejestrował zleceniobiorcę na formularzu ZUS ZWUA ze wszystkich ubezpieczeń, do których został zgłoszony (tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego i chorobowego, podając datę ustania ubezpieczeń), a następnie zgłosił zleceniobiorcę na formularzu ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego.
