Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do objęcia osoby wykonującej taką umowę ubezpieczeniami społecznymi. Osoba, która wykonuje umowę o dzieło, nie powinna być zgłaszana do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz od wypłacanego jej wynagrodzenia nie powinny być opłacane żadne składki. Nie dotyczy to umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem lub gdy umowa o dzieło jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.
Nie ma składek od umowy o dzieło wykonywanej przez zleceniobiorcę
Umowa o dzieło zawarta z osobą, która jednocześnie wykonuje w tej samej firmie umowę zlecenia, nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Od przychodu otrzymanego z tytułu umowy o dzieło istnieje obowiązek opłacania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Należy podkreślić, iż w zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika, niż określona w Kodeksie pracy. Za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z własnym pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Pracodawca, który zawrze z własnym pracownikiem umowę o dzieło, nie zgłasza dodatkowo tej osoby do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany naliczać i opłacać od zsumowanego wynagrodzenia, które będzie mu wypłacał ze stosunku pracy oraz umowy o dzieło.
Inaczej sytuacja wygląda z zatrudnieniem na podstawie umowy zlecenia. Jeśli z osobą zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia zostanie zawarta umowa o dzieło, to od wynagrodzenia wypłacanego z umowy o dzieło płatnik składek (zleceniodawca) nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Artykuł 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową, ma zastosowanie wyłącznie do umów cywilnoprawnych zawieranych z własnym pracownikiem, a nie ze zleceniobiorcą. Umowa o dzieło nie jest także samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym, gdyż taki tytuł do ubezpieczeń nie jest wymieniony w art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych., zwanej ustawą zdrowotną. W konsekwencji w sytuacji przedstawionej w pytaniu od przychodu z umowy o dzieło istnieje obowiązek opłacania jedynie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- art. 6, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.),
- art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Zobacz także:
