Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym nie zawsze są jednoznaczne. W takiej sytuacji znalazł się przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Był on w ramach tej działalności objęty ubezpieczeniem w KRUS. W związku z rozszerzeniem usług, zdecydował, że zatrudni swoją żonę na umowę o pracę. Czy w takim przypadku powinien zgłosić żonę do ubezpieczenia społecznego jako osobę współpracującą z kodem 0511, czy jako osobę zatrudnioną na umowę o pracę z kodem 0110?
Małżonek w działalności gospodarczej - zatrudniony czy współpracujący?
Przedsiębiorca podlegający ubezpieczeniu w KRUS, chcąc zatrudnić swoją żonę na umowę o pracę, będzie zobowiązany do odprowadzenia za nią składek na ubezpieczenie społeczne ZUS. Z jakim kodem dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia?
Zobacz także: Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej – czy podlega zaliczeniu do stażu pracy
Kim jest osoba współpracująca?
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu podlegają osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także współpracujące z osobami świadczącymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej, do której przepisy o umowie zlecenia mają odpowiednie zastosowanie, oraz na podstawie umowy agencyjnej.
Osoba współpracująca została zdefiniowana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 8 ust. 11 określa się osobę współpracującą jako: małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli spełniają dwa dodatkowe warunki:
1) pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z którą współpracują i
2) współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.
Wskazane zasady nie dotyczą osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Ważne: W tym samym artykule, w ust. 2 wprowadzono zasadę, zgodnie z którą, pracownik spełniający kryteria określone w ust. 11 dla osób współpracujących, jest traktowany jako osoba współpracująca dla celów ubezpieczeń społecznych.
KRUS przedsiębiorcy bez znaczenia
W omawianym przypadku istotna jest także definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Za taką osobę uważa się - w myśl przywołanej ustawy - osobę, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie Prawa przedsiębiorców lub innych ustaw szczególnych. W przypadku zatrudnienia żony przedsiębiorcy i ustalenia tytułu z jakiego będzie ona podlegała ubezpieczeniom społeczny, nie ma znaczenia, że sam przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.
***
Żona przedsiębiorcy zatrudniona na podstawie umowy o pracę, spełniająca kryteria określone dla osób współpracujących w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z tytułu współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Lublinie z 9 maja 2022 r. - sygn. sprawy DI/20000/43/589/2022 - opublikowana na oficjalnym Portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - bip.zus.pl
