Na takie właśnie pytanie odpowiadał gdański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w swojej decyzji z 31 sierpnia 2022 r. Aby jednak w pełni rozwiązać ten problem, musimy poznać dokładne warunki tego preferowanego zakupu dla pracowników.
Karta sportowa dla pracowników - co ze składkami ZUS?
Jeśli pracodawca zawiera umowę z dostawcą kart sportowych, dzięki której pracownicy mają możliwość skorzystać z karty w cenie niższej niż rynkowa, bo pracodawca dopłaca różnicę - to czy kwota dopłacana przez pracodawcę jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?
Warunki korzystania z karty sportowej
W regulaminie wynagradzania obowiązującym u pracodawcy znajdują się zapisy dotyczące zakupu kart sportowych. Skorzystać z tej możliwości będą mogli wszyscy pracownicy, a udział w programie ma być dobrowolny - to także znajduje się w wewnętrznym regulaminie wynagradzania. Zakup karty będzie zawsze współfinansowany przez pracodawcę, czyli część płaci pracownik, a pozostałą część dopłaci firma. Wysokość cen zależna jest natomiast od zakresu dostępnych usług, czyli od rodzaju wybranej karty.
Ważne: Kwota, która będzie wypłacana przez pracodawcę będzie przychodem ze stosunku pracy zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy w takiej sytuacji, kwota którą płaci pracodawca będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?
Odpowiedź w przepisach
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód (art. 18 ust 1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Po definicję przychodu należy sięgnąć do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak przepisy określają także, że nie zalicza się do tego przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dodatkowe wyłączone są także wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Zobacz także: Karta multisport dla podwykonawcy czy stanowi przychód
Przywołany paragraf 2 wskazuje, że przychodem będącym podstawą wymiaru składek nie są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, które uprawniają do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych towarów lub usług, bądź bezpłatnym lub częściowo odpłatnym korzystaniu z przejazdów środkami komunikacji.
Zobacz także: Jak rozliczać benefity ze środków obrotowych
Ważne: Zgodnie z paragrafem 2 ust. 1 pkt 26 z podstawy wymiaru składek zostają wyłączone przychody, które spełniają dwa warunki:
1) mają postać niepieniężną - czyli są np. uprawnieniem do zakupu po niższych cenach niż detaliczne lub są usługą
2) możliwość skorzystania z nich wynika z wewnętrznych regulacji pracodawcy, takich jak układ zbiorowy, regulamin wynagradzania, przepisy o wynagrodzeniu.
Podsumowując. Nie powinno się naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (art. 81 ust 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) od przychodu stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. W przypadku kart sportowych częściowa odpłatność polega na partycypowaniu pracownika w kosztach zakupu abonamentu sportowego.
Zobacz także: Jakich dodatków potrzebują pracownicy
Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Gdańsku - nr 512 z 31 sierpnia 2022 r. sygn - DI/10000/43/981/2022 opublikowana w bazie interpretacji ZUS na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl
