ZUS zgadza się, że wolne od składek jest wręczenie pracownikowi biletów, za które zapłacił pracodawca, albo zorganizowanie transportu przez pracodawcę. Podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
Ekwiwalent na zakup biletów należy oskładkować
Warunkiem uniknięcia oskładkowania świadczeń polegających na zapewnieniu pracownikom przejazdów środkami lokomocji są odpowiednie zapisy w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie wynagradzania. Ponadto pracodawca nie może przekazać pracownikowi pieniędzy na zakup biletów albo zwrócić mu wydatków poniesionych z jego prywatnych pieniędzy na ten cel.
Tą korzystną dla pracodawców regulację wprowadza § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe). Nie są oskładkowane te świadczenia związane z przejazdami, które:
-
wynikają z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,
-
są niepieniężne (w znaczeniu, że pracownik nie otrzymuje gotówki),
-
mają charakter materialny, nie stanowiąc ekwiwalentu w formie pieniężnej,
-
polegają na bezpłatnych lub częściowo odpłatnych dla pracownika przejazdach środkami lokomocji.
Dnia 3 października 2013 r. ZUS wydał interpretację (DI/10000/451/1307/2013), w której odniósł się do stosowania § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS:
-
Przepis ten nie obejmuje ekwiwalentów pieniężnych z tytułu ponoszonych kosztów przejazdów do pracy środkami lokomocji, wypłacanych pracownikom przez pracodawcę – ekwiwalent pieniężny, jaki otrzymuje pracownik z przeznaczeniem na zakup biletu lub jako zwrot poniesionych kosztów związanych z kupnem biletu, podlega oskładkowaniu.
-
Składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane od przychodu, jaki pracownik uzyskuje, korzystając z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (przez co należy rozumieć korzystanie z transportu publicznego na podstawie przekazywanych przez pracodawcę biletów lub z transportu organizowanego przez pracodawcę). Interpretacja ta jest o tyle ważna, że wystąpił o nią pracodawca, który przewidywał konieczność zapewnienia transportu dla pracownika w postaci przejazdu taksówką. ZUS zgodził się, aby wydatki pracodawcy także na tę formę komunikacji były wolne od składek.
art. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Zobacz także:
