O niegasnących skargach i problemach dotyczących prawidłowego wyliczenia składki zdrowotnej, a także o stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie, pisaliśmy w artykule: Składka zdrowotna w Polskim Ładzie - skargi przedsiębiorców
Czy będą uproszczenia w obliczaniu składek zdrowotnych?
Od wprowadzenia Polskiego Ładu, przedsiębiorcy mają zdecydowanie utrudnione zadanie jeśli chodzi o prawidłowe obliczanie składki zdrowotnej. Jej wysokość i zasady ustalania są różne w zależności chociażby od formy opodatkowania. W sprawie przedsiębiorców interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Jaką odpowiedź uzyskał od resortu zdrowia?
Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu zaznaczył, że samo ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej jest dość skomplikowane. Co więcej - jeśli podstawa wymiaru składki zdrowotnej w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, to właśnie to wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru, a w konsekwencji - mimo, że przedsiębiorca może uwzględnić stratę w podatku w obliczeniach na cele podatkowe, to już w przypadku składki zdrowotnej straty uwzględnić nie może. Rzecznik wskazywał także na problemy związane z zawieszeniem działalności gospodarczej - bo koszty poniesione w tym okresie także nie mogą być na cele składki zdrowotnej odliczone.
Ułatwienia w obliczaniu składki zdrowotnej
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia w pierwszych słowach daje nadzieje, że w końcu w obliczeniach składki zdrowotnej czekają nas ułatwienia. Niestety tylko w pierwszych.
Jak czytamy w odpowiedzi dyrektora departamentu w Ministerstwie Zdrowia - trwają konsultacje społeczne ze środowiskiem księgowych, które są poświęcone możliwości uproszczenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
Jedną z propozycji wysuwanych przez księgowych, która miałaby ułatwić życie przedsiębiorcom, jest zastosowanie kwoty dochodu przedsiębiorcy wykazywanej w PIT-B jako podstawę wymiaru składki zdrowotnej. Jednak resort mówi kategorycznie nie, właśnie ze względu na przepisy Polskiego Ładu.
Zamiast tego resort proponuje wprowadzenie podstawy wymiaru w wysokości 1/12 podstawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym rozliczeniu składki rocznej. Takie rozliczanie składki zdrowotnej miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Zdrowia szukają - zgodnie z deklaracjami - rozwiązań, które miałyby ułatwić życie przedsiębiorcom i zbliżyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej do podstawy opodatkowania PIT. Jednak póki co - jak twierdzi resort zdrowia - wprowadzenie rozwiązań umożliwiających np. rozliczanie straty, jeszcze bardziej skomplikowałyby sposób rozliczenia składek. Zatem jesteśmy na etapie poszukiwania.
Resort Zdrowia nie widzi także problemu w konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, jeśli obliczona podstawa miałaby być niższa. W jego ocenie to zgodna z konstytucją regulacja i w żaden sposób nie jest dyskryminująca. Z skoro tak, zmian w tym zakresie raczej nie możemy się spodziewać.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl
