Do najczęściej spotykanych kosztów refundacji dojazdu do pracy należą;
Bilety miesięczne a składki i podatek
Jedną z wielu form pozapłacowego wynagradzania pracowników jest refundacja kosztów dojazdów zatrudnionego do pracy. Refundacja dojazdów pracowników do miejsca pracy może przybierać różne formy.
-
zakup biletów i przekazywanie ich pracownikom,
-
wypłata ekwiwalentu pieniężnego z przeznaczeniem na zakup biletów,
-
zwrot kosztów biletów zakupionych przez pracownika czy też
-
organizowanie dowozu pracowników do pracy.
Każda z wymienionych form wsparcia pracownika stanowi dla niego, co do zasady, przychód ze stosunku pracy. W niektórych jednak przypadkach przychód ten może skorzystać ze zwolnienia od podatku oraz z wyłączenia z podstawy wymiaru składek.
Rozliczenie biletów na liście płac
Od 1 sierpnia br. firma przekazuje zainteresowanym pracownikom dojeżdżającym do pracy środkami komunikacji miejskiej bilety miesięczne, zakupione ze środków pracodawcy. Działania te zostały podjęte na podstawie decyzji zarządu spółki, jednakże zarówno prawo, jak i zasady przyznawania pracownikom wskazanego świadczenia, zgodnie z decyzją zarządu, nie zostały uregulowane w obowiązującym u nas regulaminie wynagradzania, jak również w żadnym innym dokumencie. Pierwsze bilety zakupiono i przekazano zatrudnionym w ostatnim tygodniu lipca (bilety na sierpień). Pracodawca postąpił prawidłowo, pobierając od wartości biletów zaliczkę na podatek dochodowy w lipcu br. przy rozliczeniu wynagrodzenia za lipiec.
Nie ma przy tym znaczenia, że przekazane bilety uprawniają do przejazdów środkami komunikacji miejskiej w sierpniu. Przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje bowiem w momencie, w którym pracodawca przekazał bilet pracownikowi. Zatrudniający popełnił natomiast błąd, nie naliczając składek ZUS. W opisanych okolicznościach nie wszystkie warunki uprawniające do zastosowania wyłączenia biletów z podstawy wymiaru składek zostały spełnione, a co za tym idzie – składki powinny być pobrane.
-
§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.),
-
art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 14 i 112 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
-
art. 2 pkt 41 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: podstawa wymiaru składek
