Procedura zmierzająca do uzyskania ulgi rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku (o udzielenie układu ratalnego lub odroczenie terminu płatności składek). Wniosek można złożyć pisemnie – osobiście lub za pośrednictwem poczty, firmy kurierskiej w każdej jednostce ZUS, ustnie do protokołu lub elektronicznie pod adresem www.pue.zus.pl.
Aby uzyskać ulgę w opłacaniu składek ZUS, trzeba spełnić kilka warunków
Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, Zakład może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.
Wniosek o układ ratalny i wniosek o odroczenie terminu płatności składek są bardzo podobne. Podaje się w nim:
- dane, które pozwolą pracownikowi ZUS zidentyfikować płatnika, czyli nazwisko i imię, ewentualnie nazwę firmy, adres, NIP, REGON, bądź PESEL,
- kwotę zadłużenia, którą płatnik chce rozłożyć na raty i za jaki okres,
- wszelkie informacje dotyczące przyczyn powstania zadłużenia (w uzasadnieniu wniosku),
- kwoty ewentualnych zobowiązań wobec innych wierzycieli, np. wobec urzędów skarbowych, banków z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek pieniężnych oraz uzyskanych gwarancji, poręczeń, itp.,
- kwoty i dokonane form zabezpieczeń tych kwot wobec innych wierzycieli,
- dane o możliwościach płatniczych, czyli o wysokości przychodów (dłużnika i jego rodziny), zdolność firmy do spłaty zobowiązań, posiadane nieruchomości oraz wartościowe elementy majątku ruchomego (np. samochód, maszyny, z określeniem marki, roku produkcji i przybliżonej wartości). Pozwoli to ZUS na ustalenie, czy zachodzą warunki do rozłożenia należności na raty, które określono w art. 29 ust. 1 ustawy systemowej.
Po otrzymaniu wniosku o ulgę pracownik ZUS dokona analizy złożonej dokumentacji. Jeżeli stwierdzi, że jest niekompletna, poprosi o dostarczenie dokumentów, które pozwolą podjąć decyzję o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na udzielenie ulgi.
- art. 28 ust. 2 i ust. 3, ust. 3a i 3b, art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.),
- rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. nr 141, poz. 1365).
Zobacz także:
Tagi: zaległe składki ZUS
