Współpraca pracodawcy z syndykiem
Upadłość konsumencka – jak pracodawca powinien współpracować z syndykiem
Pracodawca zatrudniający takiego pracownika, z chwilą ogłoszenia jego upadłości staje się dłużnikiem zajętej przez syndyka wierzytelności. Po otrzymaniu od syndyka powiadomienia o wszczęciu postępowania powinien z nim współdziałać. Współpraca taka może odbywać się w jednym z dwóch wariantów.
Lp. |
Wariant współpracy |
1. |
Syndyk faktycznie pobiera od pracodawcy upadłego wyłącznie taką część należnych upadłemu świadczeń, która nie jest wyłączona spod egzekucji zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu pracy. W ramach tego rozwiązania czynności związane z odpowiednim obliczeniem i kwalifikacją kwot wolnych od zajęć obciążają pracodawcę.To pracodawca musiodpowiednio obliczyć i zakwalifikować kwoty wolne od zajęć, a następnie wypłacić je pracownikowi. Resztę świadczenia pracodawca powinien wypłacić na wskazany przez syndyka rachunek bankowy lub w formie gotówkowej - do rąk własnych syndyka. |
2. |
Syndyk zawiadamia pracodawcę o obowiązku spełniania świadczeń należnych upadłemu wyłącznie na prowadzony dla masy upadłości rachunek bankowy.W takim przypadku to syndyk samodzielnie dokonuje rozdziału wpływających na ten rachunek środków pomiędzy fundusze masy upadłości i środki wolne należne upadłemu, i syndyk wypłaca te środki upadłemu. |
O ile drugi ze wskazanych wariantów nie rodzi po stronie pracodawcy żadnych szczególnych obowiązków, o tyle pierwszy wariant rodzi w praktyce wiele problemów. Przyjmując zatem, że mamy do czynienia z taką właśnie formą prowadzenia przez syndyka postępowania upadłościowego, wyjaśniamy poniżej jak prawidłowo wyliczyć kwoty do wypłaty pracownikowi i syndykowi.
Rzecz jest bardzo istotna z perspektywy pracodawcy, ponieważ w przypadku wypłacenia do rąk pracownika wynagrodzenia w części podlegającej objęciu masą upadłości syndyk może domagać się od tego pracodawcy, by wykonał ponownie zobowiązanie na rzecz masy upadłości. Innymi słowy, jeśli pracodawca nieprawidłowo obliczy kwotę wolną od zajęć i wypłaci pracownikowi zawyżone świadczenie, będzie musiał wypłacić syndykowi różnicę tej kwoty, niezależnie od tego czy pracownik zwróci ją pracodawcy czy też nie.
Zobacz także:
Tagi: upadłość
