Zasady i granice dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika wyznaczą przepisy art. 87–91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Pracodawca, który dokonuje jakichkolwiek potrąceń z wynagrodzenia zatrudnionego, jest zobowiązany do realizowania ich w odpowiedniej kolejności. Ponadto należy przestrzegać ustanowionych przepisami limitów, czyli granicy potrąceń i kwoty wolnej, która stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym, po przeliczeniu jej do wartości netto.
Pracodawcy nie wolno potrącić z poborów więcej, niż określają przepisy
Nawet gdy pracownik napisze oświadczenie, że upoważnia zakład pracy do potrącenia z wynagrodzenia całej pensji na poczet zajęcia komorniczego, to pracodawca nie może tego zrobić, musi przestrzegać określonych przepisami limitów.
Wysokość kwoty wolnej jest zależna od tego, czy podwładny upoważnił pracodawcę do odliczania ulgi podatkowej (PIT-2) oraz od rodzaju przysługujących mu kosztów uzyskania przychodów. Kwota wolna podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu w zależności od wymiaru czasu pracy, natomiast jest niezmienna w razie nieprzepracowania całego miesiąca.
Zgodnie z przepisami występują dwa podstawowe rodzaje potrąceń: obowiązkowe i dobrowolne. Potrącenia obowiązkowe mają bezwzględne pierwszeństwo, przy czym ze szczególnego priorytetu w tej grupie korzystają sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. W drugiej kolejności realizuje się należności inne niż alimentacyjne egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych.
Potrącenia z zasiłków
Z kolei zasiłek podlega egzekucji na zasadach określonych w art. 139–143 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1440). Przepisy powołanej ustawy określają kolejność, wysokość i granice potrąceń możliwych do realizacji, w przypadku gdy pracownik pobiera zasiłek, o którym mowa w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Warto przy tym pamiętać, że wynagrodzenie za czas choroby korzysta z takiej samej ochrony przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę.
Reasumując, pracodawca może potrącić z wynagrodzenia zatrudnionego tylko ściśle określone przepisami kwoty. Zakładając zatem że podwładny ma zajęcie komornicze niealimentacyjne i że pracodawca stosuje mu ulgę podatkową i podstawowe koszty uzyskania przychodu, może potrącić z jego poborów nie więcej niż 1/2 ich wartości netto, przy zachowaniu kwoty wolnej, która od stycznia 2015 r. wynosi (w tym przypadku) – 1.286,16 zł. Jeżeli pracownik chce szybko „pozbyć się” długu, może dokonywać samodzielnych wpłat na konto kancelarii komorniczej.
-
art. 87, art. 871, art. 88, art. 90, art. 91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
art. 139-141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1440).
Zobacz także:
Tagi: kwota wolna od potrąceń, komornik
