Z reguły wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jednak te przepisy mają zastosowanie do pracowników podlegających w pełnym zakresie Kodeksowi pracy. Dla pewnych grup zawodowych zostały ustanowione przepisy szczególne - jest tak m.in. w przypadku nauczycieli.
Niezdolność do pracy po wypłacie wynagrodzenia "z góry"
Jeśli w danym miesiącu w terminie płatności pracownik pobrał pełne wynagrodzenie za pracę, a potem zachorował i to jeszcze w tym samym miesiącu (np. zaraz po wypłacie czy w końcówce miesiąca), to skutkiem jest nadpłata wynagrodzenia za pracę. Różnica wynika z niższej wysokości świadczeń chorobowych (80% podstawy wymiaru).
Wypłata pensji z góry generuje ryzyko wystąpienia wynagrodzenia nienależnego. Dopiero po zakończeniu miesiąca można bowiem stwierdzić, czy wynagrodzenie wypłacone na jego początku faktycznie przysługiwało w pełnej wysokości.
Pracownik choruje – powstaje nadpłata wynagrodzenia
W konsekwencji pracownik za taki miesiąc dostał pełną pensję, jakby przepracował wszystkie dni zgodnie z wymiarem czasu pracy, a tak w istocie nie było. Część wynagrodzenia jest więc pracownikowi nienależna. Jeżeli w następnym miesiącu pracownik dalej choruje i przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, to nadpłatę wynagrodzenia można odliczyć również na podstawie art. 87 § 7 Kodeksu pracy. Departament Prawny MPiPS, w piśmie z 22 lutego 2013 r. potwierdził, że takie odliczenia mogą być dokonywane nie tylko z wynagrodzenia za pracę, ale także z wynagrodzenia chorobowego.
Przykład
Nauczyciel otrzymał wynagrodzenie za luty 2016 roku dnia 1 lutego br., czyli z góry, zgodnie z terminem wypłat. Jednak 8 lutego dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 8 lutego do 4 marca 2016 r. Jak rozliczyć nadpłatę wynagrodzenia za luty? Czy trzeba korygować listę płac, czy możliwe jest potrącenie z wynagrodzenia za marzec? Wynagrodzenie nauczyciela wynosi 2.647 zł miesięcznie.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z nadpłatą wynagrodzenia za luty, spowodowaną zachorowaniem nauczyciela po wypłacie wynagrodzenia za ten miesiąc. W związku z tym należy postąpić w następujący sposób:
1) ustalić wysokość nadpłaty za luty,
2) obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego za wszystkie dni orzeczonej niezdolności, a więc za 26 dni (22 dni lutego + 4 dni marca),
3) w marcu − za marzec − wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za 26 dni oraz wynagrodzenie za pracę w marcu pomniejszone o nadpłatę z lutego.
-
art. 80, art. 87 § 7, art. 92 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
art. 39 ust. 3, ust. 4, art. 91 ust. 1c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
§ 11 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.).
Zobacz także:
