Zdarza się, iż po realizacji celu służbowego, za zgodą pracodawcy, pracownicy przedłużają pobyt w celach turystycznych, by odwiedzić rodzinę, znajomych czy zwiedzić miejscowość i okolicę. Ani przepisy prawa pracy ani podatkowego wyraźnie nie zakazują łączenia spraw osobistych z zawodowymi podczas trwania podróży służbowej.
Przedłużenie delegacji na prośbę pracownika a obowiązek wypłaty diet
Przedłużenie podróży służbowej z woli pracownika nie powoduje obowiązku wypłaty dodatkowych diet. Pracodawca nie musi wypłacać diety za dni, w których pracownik nie wykonuje obowiązków służbowych w delegacji, ze względu na wydłużenie podróży na wniosek pracownika.
Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty podróży tylko za okresy wykonywania pracy na rzecz pracodawcy (zadania służbowego). Część prywatną, tj. koszty noclegu, posiłków, czy przejazdów lokalnych, pracownik powinien opłacić z własnych środków.
Pracodawca powinien np. zapłacić za bilet powrotny do kraju z delegacji zagranicznej, gdyż niezależnie od tego, czy pracownik był w podróży dłużej, krócej czy planowo, i tak zakład pracy musiałby ponieść koszt powrotu. Nie ma natomiast obowiązku wypłacania diet i zwrotu innych wydatków za czas pobytu o celu prywatnym. Pracownik powinien określić czas przebywania w podróży służbowej i czas przeznaczony na wakacje.
-
art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
-
rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
Zobacz także:
Tagi: podróż służbowa, diety
