Wypłatę 14. emerytury Premier zapowiedział jeszcze w lutym. Zasady jej wypłaty mają być podobne do tych, które obowiązywały w zeszłym roku. W odróżnieniu od 13. emerytury - 14. była uzależniona od indywidualnej sytuacji emerytów. W 2021 r. obowiązywały zasady zgodnie z którymi na wypłatę mogli liczyć świadczeniobiorcy, którzy nie przekroczyli 120% wysokości średniego świadczenia. Po przekroczeniu tego progu obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę" czyli świadczenie odpowiednio zmniejszano w zależności od wielkości przekroczenia.
Wsparcie dla seniorów - dodatkowe emerytury i program Senior+
Zgodnie z zapowiedzią Premiera, w drugiej połowie maja 2022 r. rząd ma zajmować się projektem ustawy o 14. emeryturze. O działaniach rządu dotyczących wsparcia dla osób starszych rozmawiał na spotkaniu z seniorami w województwie małopolskim.
Zobacz także: Czternasta emerytura również w 2022 roku
W minionym roku ok. 8 mln osób otrzymało 14. emeryturę w pełnej wysokości, a kolejne 1,2 mln miało pomniejszenie wypłaty. Wypłata tegorocznej 14. emerytury jest przewidywana na jesień 2022 r. Przewidziano na ten cel łącznie kwotę ok. 11,4 mld zł.
Trzynasta emerytura jest z kolei wypłacana z urzędu. Jej wypłata odbywa się każdego roku bez względu na wysokość dochodów emerytów i rencistów. Jest dodatkowym świadczeniem gwarantowanym w ustawie. Jej pierwsza wypłata nastąpiła w 2019 r. Kwota 13. emerytury to kwota najniższej emerytury ustalana na dzień 1 marca danego roku kalendarzowego.
Zobacz także: Podwyższenie emerytur w 2022 r.
Program Senior+
Wsparcie dla seniorów to nie tylko dodatkowe emerytury. Aby zwiększyć ich aktywność w życiu społecznym, powołano do życia program Senior+. Funkcjonuje on już 7 lat. Ma na celu wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu i zapewnieniu sprawnego funkcjonowania ośrodków wsparcia dla seniorów - zarówno Dziennych Domów "Senior+" jak i Klubów "Senior+".
W Dziennym Domu seniorzy będą mogli uzyskać pomoc w codziennych czynnościach oraz usług wspomagających. Będą mieć także zagwarantowany co najmniej jeden posiłek. Oferta powinna zakładać dostępność co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.
Natomiast Kluby powinny mieć przygotowaną ofertę na co najmniej 20 godzin, przy czym mogą do współpracy zaangażować także inne organizacje i podmioty, by oferta obejmowała również usługi poza siedzibą klubu. Zadaniem klubów jest przede wszystkim aktywizacja seniorów.
W zależności od lokalnego środowiska, program pozwoli stworzyć ofertę aktywności ruchowej lub kinezyterapii, edukacyjną, kulturalną czy opiekuńczą. Stworzona dzięki programowi infrastruktura będzie pomagać w organizowaniu wolnego czasu, a także aktywizować ich w działania na rzecz lokalnego środowiska, czy działania samopomocowe.
Środki finansowe z programu są wypłacane na pokrycie kosztów utworzenia lub wyposażenia ośrodków, co obejmuje ok. 80% wydatków, ale w kwocie nie wyższej niż 400 tys dla Dziennego Domu "Senior+" i nie wyższej niż 200 tys dla Klubu "Senior+". Analogiczne dofinansowanie przewidziane jest także dla już funkcjonujących ośrodków i klubów, jednak w ich przypadku dotacja obejmuje 50% wydatków.
Zobacz także: Jak rozliczać inwestycje w sektorze budżetowym
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Tagi: emerytura, 13. emerytura, 14. emerytura, senior, program Senior+
