Rzecznik Praw Obywatelskich zgłaszał sprawę do resortu rodziny i polityki społecznej, nie udało się jednak zmienić sytuacji czerwcowych emerytur. Jednak RPO udało się przyłączyć do postępowania Trybunału Konstytucyjnego. Z pytaniem do TK wystąpił Sąd Okręgowy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie o sygn. P 7/22.
Wniosek o emeryturę w czerwcu to niższe świadczenie
Osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu dostawały niższe świadczenie niż gdyby wniosek ten został złożony w innych miesiącach. Choć przepisy zostały poprawione, to modyfikacja nie dotyczy ustalonego już wcześniej prawa do świadczeń.
Dlaczego czerwcowe emerytury są niższe?
Problemem związanym z wysokością emerytury, o którą wniosek został złożony w czerwcu, jest związany ze sposobem waloryzacji składek na ubezpieczenie społeczne i waloryzacji kapitału początkowego. W czerwcu kwota składek nie podlega dodatkowym waloryzacją kwartalnym a jedynie jednej rocznej od dnia 1 czerwca roku w którym zwaloryzowano emeryturę. Taki system sprawił, że wnioski składane właśnie w czerwcu powodowały niższe świadczenie, niż gdyby były złożone w jakimkolwiek innym miesiącu.
Zobacz także: Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca. Wzrosną o 7%
Próby naprawy dysproporcji
Rzecznik Praw Obywatelskich występował wielokrotnie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jednak nie przyniosło to rezultatu. Rozwiązanie przyniosła dopiero zmiana przepisów z 2021 r. w której zmieniono felerny system. Jednak nie przewidziano możliwości ponownego przeliczenia emerytury dla osób których świadczenie ustalono w latach 2009-2019. Ustawodawca pozbawił więc możliwości ponownego wyliczenia z uwzględnieniem nowego sposobu waloryzacji składek emerytalnych oraz kapitału początkowego.
Zobacz także: Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego
Co z zasadą równego traktowania?
Zdaje się, że ustawodawca zapomniał o zasadzie równego traktowania w odniesieniu do emerytów składających wnioski w czerwcu w minionych latach. Rzecznik Praw Obywatelskich określa ten stan jako naruszenie zasadowy równości w prawie do zabezpieczenia społecznego oraz zasady sprawiedliwości społecznej. Wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów w zakresie nieprzyznania prawa do obliczenia emerytury z uwzględnieniem art. 25a ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a ustawy emerytalnej tym osobom, którym emeryturę przyznano od 1 czerwca do 30 czerwca w latach 2009-2019.
Zobacz także: Stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl
Tagi: emerytura, wysokość emerytury, waloryzacja,
