Zmiany dotyczą przede wszystkim osób, które wystąpiły z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej jeszcze przed zakończeniem stosunku pracy. W takim przypadku - oczywiście jeśli spełniają wszystkie niezbędne wymogi - prawo do emerytury będzie zawieszone, a samo świadczenie nie będzie wypłacane - poinformowało ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jeśli więc osoba spełniająca wszystkie warunki wypłaty emerytury pomostowej, poza jednym dotyczącym rozwiązania stosunku pracy, otrzyma decyzję o przyznaniu świadczenia. Jego wypłata nie nastąpi, ponieważ prawo do emerytury zostanie zawieszone do momentu rozwiązania stosunku pracy.
Ochrona pracownika wnioskującego o emeryturę pomostową
Senat przyjął nowelę przepisów dotyczących emerytur pomostowych bez poprawek. Jeśli regulacja wejdzie w życie, osoby wnioskujące o emeryturę będą miały dodatkową ochronę. Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta.
Uprawnienia i ochrona pracownika
Pracownik, który świadczy pracę w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze może wnioskować o przyznanie emerytury pomostowej. Nowe przepisy zapewnią mu dodatkową ochronę, bowiem nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy już na etapie analizy samego uprawnienia.
Dotychczasowa regulacja zakłada, że jednym z warunków jest rozwiązanie stosunku pracy. Mamy więc sytuację, w której pracownik już nie pracuje, a jednocześnie nie wie jeszcze, czy emerytura pomostowa zostanie przyznana. Dlatego ustawodawca zdecydował o zmianie tego zapisu. Pojawia się możliwość weryfikacji prawa do emerytury pomostowej, na podstawie wszystkich przedłożonych dokumentów, jednak jeszcze w czasie trwania stosunku pracy. Tym razem zagwarantowane ma to być już w ustawie. Teraz próby regulacji tego zagadnienia pojawiły się jedynie mocą wewnętrznych dokumentów ZUS, a to okazało się niewystarczającym zabezpieczeniem dla pracowników.
Pracownicy zyskają także większe możliwości dotyczące dochodzenia swoich praw. Pracodawca ma obowiązek poinformować swoich pracowników o sporządzonym wykazie i jego treści. Pracownicy będą mogli złożyć już nie tylko skargę do PIP jeśli nie zostali ujęci w ewidencji dotyczącej pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze lecz także wtedy, gdy ich stanowisko nie znajduje się w tym wykazie.
Czym jest emerytura pomostowa?
Przypomnijmy - emerytura pomostowa to świadczenie czasowe, przyznawane jedynie do momentu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest ono przyznawane pracownikom, którzy nie są w stanie wykonywać już pracy w związku z pogorszonymi możliwościami psychofizycznymi, niezbędnymi do jej świadczenia.
Zobacz także: ZUS ZSWA - termin złożenia upływa 31 marca
Nowe uprawnienia dla PIP
Zmiana przepisów zakłada nowe możliwości Państwowej Inspekcji Pracy. Będzie mogła faktycznie kontrolować prace wykonywane w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dotychczas nie było odpowiedniej podstawy prawnej, by PIP miała takie możliwości. Teraz będzie mogła nie tylko przeprowadzić kontrolę, lecz także zażądać umieszczenia w ewidencji konkretnego pracownika lub wskazanego stanowiska pracy.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem - sejm.gov.pl
