Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 2 pkt 1a ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, poprzez IKZE rozumie się wyodrębniony zapis w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego, wyodrębniony rachunek papierów wartościowych lub inny rachunek, na którym zapisywane są instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi oraz rachunek pieniężny służący do obsługi takich rachunków w podmiocie prowadzącym działalność maklerską, lub wyodrębniony rachunek w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, wyodrębniony rachunek bankowy w banku, wyodrębniony rachunek IKZE w dobrowolnym funduszu emerytalnym, prowadzone na zasadach określonych ustawą, a w zakresie w niej nieuregulowanym - na zasadach określonych w przepisach właściwych dla tych rachunków i rejestrów.
Kiedy kobieta może wypłacić pieniądze z IKZE?
W wykazie projektów ustaw pojawiły się przepisy, które mają dostosować obecną regulację odnoszącą się do zasad wypłaty środków zgromadzonych na IKZE do rozwiązań przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana dotyczy wieku kobiet, który uprawnia do wypłaty środków z IKZE.
Czym jest IKZE?
Zobacz także: Wyższe limity w IKE, IKZE i PPE w 2023 roku
Jak wypłacić zgromadzone pieniądze?
Warunki wypłaty środków zgromadzony na IKZE zostały określone w art. 34a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie ze wskazanym przepisem, w jego aktualnym brzmieniu wypłata środków następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej przez 5 lat kalendarzowych. Drugą możliwością jest wypłata po śmierci oszczędzającego, na wniosek osoby uprawnionej.
Zobacz także: PPK sposobem na podatek od dochodów kapitałowych
Zróżnicowany wiek emerytalny
Wskazany w pierwszy punkcie warunek osiągnięcia wieku 65 lat nie współgra z przepisami dotyczącymi powszechnego wieku emerytalnego. Stąd konieczność wprowadzenia zmiany.
Proponowana nowelizacja ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego zakłada wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wypłata na wniosek oszczędzającego nastąpi co prawda pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych, jednak będzie możliwa po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn.
Zobacz także: Limit wpłat na IKZE
Zmiana jest więc chęcią dostosowania przepisów regulujących indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w której został określony powszechny wiek emerytalny kobiet na poziomie 60 lat.
Wynika to z art. 24 ust. 1 lub 27 ustawy - zgodnie z którym Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Taki sam wiek został określony w art. 27 dotyczącym ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy muszą spełnić dwa warunki dla wypłaty emerytury. Poza osiągnięciem wskazanego wieku muszą jeszcze mieć określoną długość okresu składkowego - co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.
Projektowana zmiana ustawy zrównuje uprawnienia kobiet z mężczyznami w zakresie dostępu do pieniędzy zgromadzonych przez nie w IKZE.
Zobacz także: Będą zmiany w funkcjonowaniu PPE, IKE oraz IKZE
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został jeszcze nadany numeru druku - portal gov.pl
