Problem ten omawiamy na przykładzie.
Wypełnienie ZUS RSA przy dwóch tytułach przerw w opłacaniu składek
Niekiedy w tym samym miesiącu płatnik wykazuje dwie przerwy w opłacaniu składek ubezpieczonego, a ponieważ każda z tych przerw ma inny tytuł, istnieje konieczność wypełnienia dwóch kolejnych bloków.
Pracownicy została przedłużona umowa o pracę do dnia porodu. Przebywała na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS. Urodziła dziecko 6 maja. Pracodawca wystawił świadectwo pracy, w którym 6 maja był ostatnim dniem zatrudnienia. Jak prawidłowo dokonać rozliczenia w raporcie RSA za taką osobę?
Płatnik w tym przypadku musi wykazać dwie przerwy w opłacaniu składek. Każda z nich ma inny tytuł, wobec czego powinien wypełnić dwa kolejne bloki formularza ZUS RSA.
Formularz ten płatnik składek sporządza w celu przekazania informacji o wypłaconych świadczeniach i o przerwach w opłacaniu składek.
Za okres od 1 do 5 maja jako kwotę wypłaconego świadczenia wpisuje się „0”, natomiast kod przerwy – 313. Oznacza to, że w okresie od 1 do 5 dnia maja ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, a płatnikiem zasiłku chorobowego był ZUS, stąd zerowa kwota wypłaconych świadczeń.
W przypadku 6 maja, od którego ubezpieczona zaczęła korzystać z zasiłku macierzyńskiego, w polu kwota wypłaconych świadczeń należy również wpisać „0”, natomiast kod przerwy – 311. Tak wypełniony blok wskazuje, że ubezpieczona od tego dnia zaczyna korzystać z zasiłku macierzyńskiego.
- art. 4, art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 159),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444).
Zobacz także:
