Najczęściej chodzi o numer REGON oraz NIP. Muszą być one zgodne z numerami wykazanymi w zgłoszeniu płatnika składek albo jego korekcie, jeśli dotyczyła ona numeru identyfikacyjnego. Co prawda tego rodzaju błędy powinny być wychwytywane przez program Płatnik, ale mimo to w praktyce często występują.
Trzeba sprawdzić numery identyfikacyjne płatnika i ubezpieczonego
Przy sprawdzaniu dokumentów rozliczeniowych za rok ubiegły trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy nie występują błędy w podawanych przez płatnika składek numerach identyfikacyjnych.
Jeżeli płatnik stwierdzi błąd w swoim numerze identyfikacyjnym, składa dany raport w trybie korekty, tj. oznaczając go kolejnym numerem identyfikatora, podając w nim numer poprawny oraz pozostałe pola wypełniając identycznie jak w pierwotnie złożonym dokumencie. Ten sposób postępowania dotyczy zarówno raportów składkowych (ZUS RZA, ZUS RCA), jak i świadczeniowych (ZUS RSA).
Sprawdzając dokumenty rozliczeniowe za 2013 rok, płatnik zauważył, że w jednym z raportów ZUS RCA składanym za grudzień podał niewłaściwy NIP firmy. Zamiast 8796541230 wpisano 9796541230.
W celu skorygowania błędu płatnik musi złożyć wspomniany raport w trybie korekty, oznaczając go numerem identyfikatora 02 12 2013 (zakładając, że będzie to pierwsza korekta za ten miesiąc) oraz podając właściwy NIP. Pozostałe pola raportu powinny być wypełnione tak jak w korygowanym dokumencie. Do raportu musi być dołączona deklaracja rozliczeniowa za grudzień 2013 roku oznaczona tym samym identyfikatorem (02 12 2013), mimo że nie zaszły w niej żadne zmiany.
Oprócz sprawdzenia swoich numerów identyfikacyjnych płatnicy powinni także skontrolować tego rodzaju numery osób ubezpieczonych, które wykazywane są we wszystkich rodzajach imiennych raportów miesięcznych. Błędny numer utrudnia, a często wręcz uniemożliwia, poprawne zaksięgowanie opłaconych składek na indywidualnym koncie ubezpieczonego prowadzonym przez ZUS.
W przypadku ubezpieczonych aktualnie obowiązującym numerem jest PESEL. Powinien on być zgodny z numerem podanym w zgłoszeniu do ubezpieczeń.
Ewentualny błąd w numerze identyfikacyjnym osoby ubezpieczonej poprawia się w ten sam sposób co błędy w numerze identyfikacyjnym płatnika składek, tj. składając dany raport w trybie korekty z poprawionym numerem oraz pozostałymi polami wypełnionymi tak jak w pierwotnie złożonym dokumencie.
art. 16, art. 19, art. 20 ust. 1–2, art. 22 ust. 1, art. 40 ust. 1, 6–7b, art. 47 ust. 1, 3–3a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dokumenty zus, pesel, nip
