Do końca 2015 r. panowała reguła, zgodnie, z którą taki zleceniobiorca podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu wyłącznie ze stosunku pracy, a ze zlecenia – dobrowolnie, bez względu na wysokość podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych z etatu, w przeliczeniu na miesiąc. Status emeryta/rencisty pozwalał na taki schemat ubezpieczeń.
Szkolenie online: Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - nowe zasady od 2016 roku
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniła się zasada dotycząca ubezpieczeń zleceniobiorcy będącego emerytem lub rencistą i jednocześnie zatrudnionego na podstawie umowy o pracę (umowa zlecenia niewykonywana na rzecz pracodawcy). Czy zatrudnianie na zlecenie emeryta, ucznia lub studenta jest nadal opłacalne?
Po zmianach wprowadzonych od 1 stycznia 2016 r. jest inaczej. Podstawa osiągana z umowy o pracę będzie miała znaczenie dla kwestii rodzaju ubezpieczeń ze zlecenia/zleceń, a to oznacza, że trzeba będzie rozstrzygać o tym pomijając fakt bycia emerytem czy rencistą.
Czy warto nadal zatrudniać emeryta lub rencistę? Co ze studentami? Jak rozliczać „małe umowy zlecenia”?
Zapraszamy na BEZPŁATNE WEBINARIUM: OSKŁADKOWANIE UMÓW CYWILNOPRAWNYCH NOWE ZASADY OD 2016 ROKU, na którym poznasz odpowiedzi na powyższe pytania, a także upewnisz się:
- Jak rozstrzygać zbieg tytułów do ubezpieczeń.
- Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniom obowiązkowym i dobrowolnym zleceniobiorców.
- Jakich dokumentów żądać od zleceniobiorcy, aby uniknąć konsekwencji uzyskania od niego błędnej informacji o odprowadzeniu składek ZUS przez innego płatnika oraz jak te należy dokumenty zweryfikować.
Zapisując się na szkolenie możesz sam wpisać swoje pytanie.
Serdecznie zapraszamy!
Redakcja Portalu FK
