Jeśli ubezpieczony stwierdził w informacji o stanie konta nieprawidłowości dotyczące:
Reklamacja błędnej informacji o stanie konta w ZUS
ZUS zakończył wysyłanie do ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Informacji o stanie konta za lata 2011 i 2012 (łącznie za dwa lata). Ubezpieczony, który otrzymał Informację o stanie konta w ZUS, powinien dokonać weryfikacji danych w niej zawartych.
- danych identyfikacyjnych, tj. imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego albo paszportu,
- danych adresowych,
- kwot składek za 2011 lub 2012 rok (w wysokości nominalnej – I filar),
powinien zwrócić się do płatnika składek w celu wyjaśnienia, czy w dokumentach przekazanych do ZUS zostały podane poprawne dane.
Błędne lub nieaktualne dane identyfikacyjne
W sytuacji gdy w wyniku weryfikacji danych przekazanych do ZUS płatnik stwierdził, że przekazał błędne dane identyfikacyjne ubezpieczonego lub dane, które przekazał są nieaktualne, zobowiązany jest dokonać korekty/zmiany danych.
O wszelkich zmianach lub korektach danych identyfikacyjnych ubezpieczonego (PESEL, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu) należy zawiadomić ZUS na formularzu ZUS ZIUA.
Pani Katarzyna w otrzymanej Informacji o stanie konta stwierdziła, że podany w niej PESEL jest błędny, zamiast 64033102742 zapisano 64032102742. Zgłosiła się do płatnika, który w wyniku weryfikacji danych stwierdził, że popełnił błąd w dokumencie zgłoszeniowym ZUS ZUA. Oznacza to, że musi skorygować błędny PESEL przez przekazanie do ZUS dokument ZUS ZIUA.
Błędne lub nieaktualne dane adresowe
Jeśli w wyniku weryfikacji danych przekazanych do ZUS płatnik stwierdził, że przekazał błędne dane adresowe ubezpieczonego lub dane, które przekazał są nieaktualne, zobowiązany jest dokonać korekty/zmiany danych. Służy do tego druku ZUS ZUA przekazany w trybie korekty lub zmiany.
W Informacji, którą otrzymał pan Krzysztof, figuruje nieaktualny adres. Ubezpieczony zgłosił się do płatnika z prośbą o zweryfikowanie danych przekazanych do ZUS. W wyniku analizy danych płatnik stwierdził, że nie poinformował ZUS o nowym adresie pana Krzysztofa. Musi więc przekazać do ZUS dokument ZUS ZUA w trybie zmiany, podając aktualny adres.
Niewłaściwa kwota składek
W sytuacji gdy w wyniku weryfikacji danych zawartych w imiennym raporcie miesięcznym przekazanym do ZUS płatnik stwierdził, że przekazał błędne dane dotyczące ubezpieczonego, musi dokonać korekty danych.
Korygując imienne raporty miesięczne, płatnik składek powinien pamiętać o kilku zasadach:
- Raporty za danego ubezpieczonego koryguje się w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia (przykład 3).
- W przypadku gdy płatnik nie wypłacił w danym miesiącu ubezpieczonemu wynagrodzenia, składa za niego imienny raport miesięczny „zerowy”, tzn. w pola dotyczące podstaw wymiaru składek oraz kwot składek wpisuje „0,00”.
- Jeżeli płatnik składek pomylił się w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego (tj. w nazwisku lub imieniu albo identyfikatorze numerycznym) wykazanych w imiennym raporcie miesięcznym, musi złożyć za tego ubezpieczonego poprawnie wypełniony raport.
- Jeżeli w trakcie danego roku zarobki ubezpieczonego przekroczyły kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, tj. trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na ten rok, składka od nadwyżki ponad tę kwotę jest nienależna. W imiennym raporcie miesięcznym, w polu dotyczącym podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz w polach dotyczących składek na te ubezpieczenia płatnik wykazuje „0,00”. W 2011 roku kwota ograniczenia wynosiła – 100.770 zł, w 2012 r. zaś – 105.780 zł.
ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.).
Zobacz także:
