Po 14 dniach od ogłoszenia mają wejść w życie nowe regulacje zawarte w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw.
Decyzja z ZUS przyjdzie szybciej?
Zmiana przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych została przyjęta przez Radę Ministrów. Jej celem ma być przede wszystkim przyspieszenie wydawania niektórych decyzji. Doprecyzowano także niejasności. Co ważne - odpowiednie przepisy będą także regulować kwestie doręczeń elektronicznych dokumentacji ZUS.
ZUS przyspieszy wydawanie decyzji
Sprawniejsze i szybsze wydawanie decyzji mają gwarantować rozwiązania, przewidujące możliwość podpisywania dokumentów jedynie nadrukiem imienia, nazwiska i stanowiska osoby sporządzającej dokument. Będzie on zastępował własnoręczny podpis pracownika upoważnionego do wydawania decyzji, postanowień i innych pism. Dotyczy to jednak jedynie dokumentacji tworzonej w masowy sposób z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
Zobacz także: Wykonywanie umowy zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego – na jakim druku ZUS dokonać zgłoszenia
Z pewnością łatwo sobie wyobrazić, że wykonanie własnoręcznego podpisy na każdym takim dokumencie zabierało masę czasu. Mamy więc do czynienia ze znacznym przyspieszeniem. Może się to przełożyć na przyspieszenie także innych czynności, bo pracownik może poświęcić ten czas na realizację innych zadań.
Zobacz także: Problemy techniczne z przekazaniem dokumentów do ZUS – jak powinien postąpić płatnik składek
Skuteczne doręczenia elektroniczne
Już teraz ZUS korzysta z doręczeń elektronicznych. Jednak nowe przepisy mają doprecyzować zasady funkcjonowania tej formy doręczeń korespondencji zarówno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak i do ZUS. Ma się to przełożyć na większą skuteczność doręczeń.
Poznaj nasze szkolenia: Jednolity Plik Ubezpieczeniowy - zmiany od ZUS
Nowe zasady wypłaty tzw. renty uczniowskiej
Nowe przepisy wprowadzają także modyfikację zasad wypłacania tzw. renty uczniowskiej. Świadczenie to jest bardzo podobne do renty socjalnej. Zbliżony jest także krąg osób uprawnionych do otrzymywania obu świadczeń oraz czas powstania niezdolności do pracy.
Zobacz także: Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych
Biorąc pod uwagę wskazane podobieństwa, nowe przepisy przewidują, że osoba uprawniona do otrzymywania renty uczniowskiej, będzie mogła wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianę świadczenia na rentę socjalną. Zdaniem twórców projektu takie rozwiązanie jest właśnie odpowiedzią na potrzeby osób uprawnionych do otrzymywania renty uczniowskiej. Prawo do jej wypłaty wygaśnie z dniem przyznania prawa do wypłaty renty socjalnej. Ważne jest jednak to, że świadczenia nie zostaną zmienione automatycznie - niezbędne będzie złożenie stosownego wniosku przez uprawnionego do wypłaty tego świadczenia, bądź jego przedstawiciela ustawowego.
O tym jakie są różnice między rentą uczniowską, a rentą socjalną, pisaliśmy wcześniej w artykule: Co dalej z rentą uczniowską?
Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
