Wypełniając formularz Rp-7, w którym podane będą kwoty przychodu za dany rok, należy również uwzględnić kwotę wypłaconego ekwiwalentu.
Czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy wpisać w ZUS Rp-7
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest przychodem pracownika z tytułu stosunku pracy, który nie został wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i formularz ZUS Rp-7
Była pracownica Ewa R. złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i zwróciła się do swego pracodawcy o wypełnienie formularza ZUS Rp-7. W 2014 roku pracodawca wypłacił pani Ewie ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy kwotę tego ekwiwalentu powinien wpisać we wskazanym wyżej dokumencie?
Wpisanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od tego, w którym roku został on wypłacony. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty ekwiwalentu obowiązywał w latach 1 stycznia 1977 r. – 31 grudnia 1989 r. oraz od 1 stycznia 1999 r. do chwili obecnej. To oznacza, że ekwiwalent wypłacony w 2014 roku podlega wpisaniu do formularza Rp-7.
- art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Zobacz także:
