O skargach seniorów na nowe rozwiązania dotyczące konieczności wykorzystywania PUE ZUS pisaliśmy w artykule: Elektroniczne rozliczenia w ZUS. Ułatwienie? Nie dla wszystkich
Czy cyfryzacja ZUS dyskryminuje seniorów?
Rzecznik Praw Obywatelskich przyglądał się sprawie pewnej seniorce, która na skutek zmian przepisów dotyczących obowiązkowego posiadania konta PUE ZUS czuła się dyskryminowana ze względu na wiek i związany z tym brak umiejętności cyfrowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia jakie rozwiązania mogą stosować takie osoby, dla których PUE ZUS jest zbyt skomplikowany i niewygodny.
Prezes ZUS przesłała Rzecznikowi Praw Obywatelskich swoje stanowisko w tej sprawie. W przesłanym wyjaśnieniu podkreśla, że od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS, jednak nie jest to nowe rozwiązanie. Od 2016 r. taki obowiązek mieli płatnicy rozliczający więcej niż 5 osób. Od 2023 r. obowiązek ten objął także płatników do 5 pracowników - w tym także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, opłacające składki jedynie za siebie.
Zobacz także: Jak działa mLegitymacja wydawana przez ZUS
Jak podkreśla Prezes ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zostawił płatników samych sobie i nadal do ich dyspozycji są doradcy, którzy pomagają zakładać konto PUE ZUS i pokazują jak je obsługiwać.
Ważne: Od 1 stycznia 2023 r. nie wprowadzono zmian w przepisach dotyczących sposobu składania dokumentów ubezpieczeniowych przez płatników składek. Płatnik zgłaszający do ubezpieczeń do 5 osób ma nadal możliwość składania dokumentów ubezpieczeniowych w formie papierowej - dotyczy to także deklaracji rozliczeniowych.
Prezes ZUS zaznacza, że ustawodawca może w przepisach zastrzec, że jedynym sposobem przekazywania dokumentów czy wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest forma elektroniczna za pośrednictwem konta PUE ZUS. W konsekwencji bez profilu płatnik nie ma możliwości przekazania dokumentów i załatwienia sprawy, szczególnie, że także korespondencja z ZUS będzie przekazywana do nich w takiej formie.
Obowiązują aktualnie przepisy, które wprowadzają obowiązek przekazywania określonej dokumentacji w formie elektronicznej. Odnoszą się one m.in. do wniosków o świadczenia rodzinne czy wsparcie z Tarczy Antykryzysowej.
W odpowiedzi został też podniesiony argument, że żaden z przepisów dotyczących PUE ZUS nie został uznany za dyskryminujący na etapie konsultacji społecznych.
Zobacz także: Obowiązkowy profil PUE ZUS dla płatników składek
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl
