Zgodnie z art. 231 kp w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
Zmiana wynagrodzeń po przejęciu firmy możliwa na podstawie porozumienia
W czasie roku od przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę zmiana istniejących warunków pracy i płacy możliwa jest poprzez zawarcie z pracownikami porozumień zmieniających. Po roku pracodawca może dokonać wypowiedzeń zmieniających.
W czasie roku po przejęciu pracodawca może zmienić istniejące warunki pracy i płacy poprzez zawarcie z pracownikami porozumień zmieniających.
Na podstawie art. 231 kp zostali przejęci pracownicy z 3 zakładów pracy. Zarówno u poprzedniego, jak i u nowego pracodawcy warunki zatrudnienia i wynagrodzenia określa ten sam układ zbiorowy pracy. Po przejęciu pracowników wystąpiły duże różnice w wynagrodzeniu poszczególnych pracowników, którzy u nowego pracodawcy są zatrudnieni na równorzędnych stanowiskach z takim samym zakresem obowiązków.
Aby te różnice zlikwidować, zmiany warunków wynagrodzenia (obniżenia lub podwyższenia) można dokonać na podstawie porozumienia zmieniającego do umowy o pracę.
Po upływie roku pracodawca ma prawo albo dokonać wypowiedzeń zmieniających albo dokonać porozumień zmieniających.
art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. 1998 r. nr 21 poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
