Głównym celem polityki zakupowej państwa jest zwiększenie efektywności zamówień publicznych. Ma się przyczynić nie tylko do profesjonalizacji, lecz także dać bodziec do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz pozytywnie wpłynąć na rozwój zrównoważonych i innowacyjnych zamówień.
Polityka zakupowa państwa
W latach 2022-2025 zamówienia publiczne mają być sprofesjonalizowane dzięki wprowadzonej polityce zakupowej państwa. Do czego jeszcze się przyczyni?
Zobacz także: Czy korekta błędów w SWZ może zmienić warunki zamówienia i uniemożliwić skorzystanie z wolnej ręki po nieudanym przetargu?
Czym jest polityka zakupowa państwa?
Dokument o strategicznym charakterze, skierowany do administracji rządowej, który ma wyznaczać kierunki działań podmiotów składających zamówienie publiczne, to właśnie polityka zakupowa państwa.
W obecnie obowiązującej polityce zakupowej wyznaczono trzy priorytety:
1) profesjonalizacja - to głównie działania szkoleniowe, dedykowane podmiotom składającym zamówienia, wykonawcom oraz pracownikom organów kontroli
2) rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - polega na wykorzystaniu ich potencjału w zamówieniach publicznych, a więc zwiększeniu ich zaangażowania w ten tryb.
3) zrównoważone i innowacyjne zamówienia - to zamówienia uwzględniające potrzeby społeczeństwa i środowiska.
Dlaczego zamówienia są ważne dla małych firm?
W czasach, gdy na rynku dochodzi do zawirowań, kontrakty zawarte w trybach zamówień publicznych mogą być szansą na stabilny przychód, a to z kolei pozwoli firmie nie tylko utrzymać się na rynku, lecz także dalej się rozwijać.
Zobacz także: Waloryzacja zamówień publicznych
Kierunek rozwoju zamówień publicznych
Biorąc pod aktualne potrzeby rynku, także zamówienia publiczne będą się rozwijać. Chodzi przede wszystkim o odejście od sformalizowanych procedur, które tak naprawdę sprowadzają się jedynie do zakupu potrzebnych towarów i usług, w tym także robót budowlanych.
Zobacz także: Jak szacować roboty budowlane poniżej 130.000 zł?
Resort Rozwoju i Technologii deklaruje również, że zostanie uruchomiona platforma dedykowana zamówieniom publicznym, stanowiąca bazę wiedzy o zamówieniach publicznych. Będzie to również platforma wymiany informacji między uczestnikami procesu udzielania zamówień publicznych.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
