Z zestawienia przepisów wynika, że racjonalne jest wyjaśnianie na początku kwestii związanych z ceną. Dopiero w sytuacji, gdy zamawiający uzna, iż można za nią rzetelnie zrealizować zamówienie, następnym krokiem powinno być uruchomienie procedury, o której mowa w art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.
Najpierw wezwanie do wyjaśnienia ceny, a potem do uzupełnienia dokumentów
Zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny lub gdy wyjaśnienia z dostarczonymi dowodami potwierdzają, że oferta zawiera cenę o takim charakterze. Z kolei art. 26 ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp) stanowi, że zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie:
- nie złożyli oświadczeń lub dokumentów bądź pełnomocnictw,
- złożyli wymagane oświadczenia, dokumenty bądź pełnomocnictwa zawierające błędy,
do ich przedstawienia w wyznaczonym terminie. Nie trzeba dokonywać wezwania, gdy mimo złożenia dokumentów oferta podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.
Cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest zobowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Uwzględnia się w niej podatki od towarów i usług oraz akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu tymi podatkami. Wobec tego do porównywania rażąco niskiej ceny bierze się pod uwagę ceny ofert brutto.
Art. 26 ust. 3, art. 90 ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: rażąco niska cena
