Po wejściu nowelizacji w życie każdy płatnik będzie miał utworzony indywidualny rachunek składkowy, z którego ZUS będzie zlecał bankowi realizację przelewów na poszczególne rachunki: FUS, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP. Takie rozwiązanie ma ułatwić opłacanie składek, a także przyczynić się do zmniejszenia liczby nieprawidłowo opisanych wpłat (np. ze względu na błędnie wskazany NIP).
Zmiany zasad opłacania składek ZUS za kierowców
Przedsiębiorcy będą opłacali wszystkie składki pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na jeden rachunek. Nie będą już decydowali, czy wpłacona kwota powinna pokryć bieżące, czy zaległe składki. Sprawdź, co w pierwszej kolejności będziesz regulował?
Najpierw zaległości
Obecnie płatnicy muszą opłacać składki na wskazane przez ZUS rachunki bankowe odrębnymi wpłatami w podziale na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP, FEP. Wpłat dokonuje się przez dedykowane dla opłacania tych składek dokumenty płatnicze. W konsekwencji przedsiębiorca w każdym miesiącu dokonuje kilku wpłat na różne rachunki bankowe, wykorzystując przy tym kilka odrębnych dokumentów płatniczych. Jest to czasochłonne i zwiększa ryzyko pomyłki.
Ponadtoprzedsiębiorcy teraz mogą zdecydować, czy opłacają składki bieżące, czy zaległe. Po wejściu nowelizacji w życie wpłacone składki będą automatycznie zaliczane na poczet zaległości, a przedsiębiorca nie będzie nawet o tym informowany. Szczegółowe zasady zaliczania wpłat na poczet zaległości mają być zawarte w rozporządzeniu wykonawczym do nowelizacji.
Będzie można pobrać zaświadczenie
Zmiana przepisów umożliwi bieżące śledzenie swoich rozliczeń składkowych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Za pośrednictwem tej platformy przedsiębiorca uzyska też zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, które będzie miało taką samą moc jak dokument papierowy.
projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przed pierwszym czytaniem w Sejmie.
Zobacz także:
