Jednym z warunków niezbędnych do uzyskania i posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji jest wyznaczenie zarządzającego transportem. Aby być osobą zarządzającą transportem, trzeba:
Zarządzający transportem w spółce handlowej
Tylko osoba fizyczna może zarządzać transportem w przedsiębiorstwie, funkcji tej nie ma prawa wykonywać spółka. Musi spełniać określone warunki, a w umowie dla niej należy zawrzeć odpowiednie zapisy.
-
posiadać certyfikat kompetencji zawodowych,
-
cieszyć się dobrą reputacją.
Bez względu na to, czy w spółce zarządzający transportem jest jej udziałowcem, prezesem czy prokurentem lub w ogóle nie jest związany ze spółką, musi podpisać stosowną umowę. Ważne, żeby w jej skład wchodziły następujące klauzule:
-
zakres obowiązków:
-
sprawdzanie umów i dokumentów przewozowych,
-
podstawowa księgowość,
-
przydzielanie ładunków lub usług kierowcom i pojazdom,
-
sprawdzanie procedur związanych z bezpieczeństwem,
-
utrzymanie i konserwacja pojazdów;
-
zobowiązanie do kierowania operacjami transportowymi nie więcej niż czterech różnych przedsiębiorstw, realizowanymi za pomocą połączonej floty, liczącej ogółem nie więcej niż 50 pojazdów;
-
wykonywanie zadań zarządzającego wyłącznie w interesie przedsiębiorcy;
-
potwierdzenie, że zarządzający ma certyfikat oraz cieszy się dobrą reputacją.
Trzeba zgłosić organowi licencyjnemu wyznaczenie zarządzającego oraz jego dane. Jeżeli przedsiębiorca już ma licencję lub zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, nowego zarządzającego należy zgłosić w ciągu 28 dni od daty podpisania umowy. Jeżeli natomiast przedsiębiorca dopiero będzie się ubiegał o uprawnienia do wykonywania transportu, do wniosku o ich udzielenie będzie musiał dołączyć informację o zarządzającym.
-
art. 3, art. 4 i art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz. Urz. UE z 14 listopada 2009 r., L30/51),
-
art. 7a i art. 14 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1414 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: licencja - transport, przewoźnik
