Stawka za dietę zagraniczną może być taka sama, jak za krajową. W firmach prywatnych można bowiem ustalić własne stawki diet z tytułu podróży zagranicznych pracowników. Trzeba to jednak zapisać w dokumentacji wewnętrznej firmy, np. w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę z kierowcą.
Upewnij się, czy wypłacasz kierowcom ryczałty za noclegi według właściwej stawki
Czy można wypłacać ryczałty za nocleg (jeżeli kierowca nie przedłoży faktury) w wysokości, jaką określono dla podróży krajowej (150%), czy trzeba je płacić według limitów dla zagranicznej podróży służbowej (25%). W tym artykule podpowiadamy, jakie jest prawidłowe rozwiązanie.
W przepisach nie określono, czym się kierować przy ustalaniu, jakie kwoty będą obowiązywały w danej firmie. Trzeba tylko pamiętać, że dieta za dobę podróży poza granicami kraju nie może być niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na terenie Polski.
Niestety w przypadku ryczałtów za nocleg podczas zagranicznej podróży służbowej ich wysokość określają przepisy art. 775 § 3—5 Kodeksu pracy. Za każdy nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. Jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatny nocleg w mieszkaniu wynajętym na te cele przez firmę, wówczas zwrot kosztów za nocleg (lub ryczałt za nocleg w wysokości 25% limitu) nie przysługuje.
Warto dodać, że jest planowana zmiana przepisów w tym zakresie, aby można było regulować wysokość nie tylko diety, ale również ryczałtu za nocleg.
-
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
-
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: ryczałt, przewoźnik
