Obecnie można rekompensować pracownikowi pracę w dniu wolnym, jedynie udzielając mu innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w uzgodnionym z nim terminie.
Inny dzień wolny nie zawsze możliwy
Jednak wywiązanie się z tego obowiązku nie zawsze jest możliwe. Często praca jest świadczona pod koniec okresu rozliczeniowego i pracodawca nie ma możliwości udzielenia w zamian innego dnia wolnego w ustawowym terminie.
Może się także zdarzyć, że mimo ustalenia terminu udzielenia dnia wolnego pracownik zachoruje lub zaistnieją inne okoliczności uniemożliwiające prawidłową rekompensatę pracy.
Wynagrodzenie zamiast dnia wolnego
Pracodawcy już od dłuższego czasu postulują, żeby zmienić sposób rekompensowania pracy w dniu wolnym. Także w trakcie prac nad ostatnią nowelizacją Kodeksu pracy pojawił się pomysł, aby rekompensować pracę w dniu wolnym tak samo jak pracę w niedziele i święta. Polegałoby to na tym, że pracownicy dostawaliby wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem, jeśli nie byłoby możliwości udzielenia im innego dnia wolnego. Jednak posłowie nie doszli w tym zakresie do porozumienia. Przedstawiciele resortu pracy zapowiedzieli powrót do prac nad tą propozycją.