Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Przedsiębiorca dostanie ją, jeżeli m.in. jego sytuacja finansowa zapewnia podjęcie i prowadzenie działalności. Musi mieć środki finansowe lub majątek w wysokości 50.000 euro. Przewoźnik może potwierdzić zabezpieczenie finansowe w następujący sposób:
Nieruchomość zabezpieczeniem finansowym przewoźnika
Aby uzyskać licencję na pośrednictwo przy przewozie rzeczy, trzeba mieć 50.000 euro kapitału. To zabezpieczenie finansowe przewoźnik może wykazać za pomocą własności nieruchomości, np. mieszkania lub działki.
-
rocznym sprawozdaniem finansowym;
-
dokumentami potwierdzającymi:
-
dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych albo dostępnymi aktywami,
-
posiadanie akcji, udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych,
-
udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych,
-
własność nieruchomości.
Osoba ubiegająca się o licencję może wykazać zabezpieczenie finansowe również nieruchomościami. Można wyróżnić trzy typy nieruchomości:
-
gruntowe,
-
budynkowe,
-
lokalowe.
Może to więc być zarówno działka o charakterze rolnym, leśnym czy budowlanym, jak i budynki lub mieszkania.
Aby spełnić warunek zabezpieczenia za pomocą nieruchomości, należy wykazać fakt posiadania jej na własność. Potwierdzeniem takim jest zwykle odpis z księgi wieczystej, ale mogą to być też:
-
wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków,
-
zaświadczenie ze zbioru dokumentów, dawnych ksiąg hipotecznych,
-
umowy cywilnoprawne przenoszące własność nieruchomości, zawarte w formie aktu notarialnego, np. umowa kupna nieruchomości, umowa darowizny nieruchomości,
-
postanowienia i wyroki sądu (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, o dziale spadku czy o podziale majątku wspólnego małżonków).
art. 5c ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1414).
Zobacz także:
Tagi: przewoźnik, licencja - transport
