Przedsiębiorstwo wysyłające kierowcę do Niemiec, który wykonuje dla niej przewozy na podstawie umowy zlecenia, musi zapewnić mu wymaganą płacę minimalną. Obowiązek wypłacania tej stawki nie istnieje tylko w przypadku podpisania umowy zlecenia z kierowcą świadczącym usługi w ramach samozatrudnienia.
MiLoG – obowiązuje kierowców na zleceniu
Jeśli kierowca nie ma własnej działalności gospodarczej, tylko pracuje na podstawie umowy zlecenia, to trzeba wypłacać mu wynagrodzenie minimalne w wysokości 8,5 euro za godzinę pracy na terenie Niemiec.
Przez samozatrudnienie niemieckie służby celne rozumieją taką sytuację, w której kierowca prowadzi własny pojazd, a nie samochód klienta (przewoźnika) oraz otrzymuje zapłatę za konkretne zamówienie, a nie za godzinę pracy. Poza tym kierowca ten musi przyjmować zamówienia na transport od różnych klientów. Od jednego zleceniodawcy nie może pochodzić więcej niż 5/6 dochodu kierowcy. Kierowca ma obowiązek więc posiadać co najmniej dwóch zleceniodawców.
Kolejny warunek dotyczy tego, że w zamówieniu transportowym określone ma być jedynie miejsce i termin załadunku oraz rozładunku. O wszystkich innych zagadnieniach związanych z transportem (np. wybór trasy) ma decydować samozatrudniony kierowca. Powinien on także swobodnie dysponować swoim czasem. Przewoźnik będzie musiał wykazać te wszystkie okoliczności związane z rzeczywistym samozatrudnieniem kierowcy w razie ewentualnej kontroli na drodze.
Zobacz także:
Tagi: umowa zlecenie, płaca minimalna
