Przewoźnik musi, między innymi, przez cały czas wykonywania swojej działalności spełniać wymóg posiadania siedziby. Na ten wymóg składa się to, że:
Masz nową siedzibę bazy eksploatacyjnej? Zgłoś to, żeby uniknąć kary
Przewoźnik ma obowiązek wskazać adres, pod którym znajduje się jego baza eksploatacyjna. W razie jakiejkolwiek zmiany ma 28 dni, żeby ją zgłosić odpowiedniemu organowi. Czy jeśli masz kilka baz, to musisz zgłaszać je wszystkie?
-
posiada siedzibę wraz z lokalami, w których prowadzi główną działalność,
-
dysponuje co najmniej jednym pojazdem,
-
prowadzi działalność związaną z posiadanymi pojazdami w sposób rzeczywisty i ciągły oraz przy użyciu niezbędnego sprzętu i urządzeń w bazie eksploatacyjnej, która znajduje się w tym państwie, gdzie siedziba.
Ile baz trzeba zgłosić
Przedsiębiorca ma obowiązek wskazać, gdzie znajduje się jego baza eksploatacyjna, jeśli nie jest to miejsce siedziby. Oznacza to, że jeśli baza i siedziba są w tym samym miejscu, nie trzeba dwa razy podawać tego samego adresu, lecz wskazać, iż baza i siedziba są położone pod jednym wspólnym adresem. Wszelkie zmiany w tym zakresie powinien też zgłaszać organom udzielającym licencji w terminie do 28 dni od daty ich zajścia.
Jeżeli przewoźnik zamierza zlikwidować zgłoszoną do licencji bazę eksploatacyjną i rozpocząć działalność związaną z pojazdami na terenie innej bazy, powinien zgłosić to nie później niż w ciągu 28 dni od zmiany. Musi dysponować tą bazą, którą ma zgłoszoną. Z drugiej jednak strony przedsiębiorca może posiadać większą liczbę miejsc parkowania, garażowania czy mycia i naprawy pojazdów. Może dysponować wieloma miejscami, w których zatrzymują się jego pojazdy. Jeżeli tylko dysponuje i korzysta z bazy, którą zgłosił organowi udzielającemu licencji lub zezwolenia, nie można mu zarzucić naruszenia zasad, nawet gdy korzysta też z wielu innych miejsc. Może, rzecz jasna, zgłosić organowi wszystkie posiadane bazy, ale nie ma takiego obowiązku.
Czy ITD obchodzi baza
Podczas kontroli ITD w siedzibie przedsiębiorcy inspekcja sprawdza, między innymi, przestrzeganie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, czyli także kwestię posiadania bazy i spełniania innych wymogów. Stąd należy uznać, że kontrola ITD w tym zakresie nie stanowi naruszenia prawa lub przekroczenia uprawnień. Ponadto inspektorzy mają obowiązek ustalić miejsce bazy lub baz eksploatacyjnych przewoźników. Każdy przedsiębiorca, w siedzibie którego prowadzona jest kontrola ITD, musi liczyć się z koniecznością wskazania tych miejsc.
Jeżeli inspektorzy stwierdzą, że przewoźnik zmienił miejsce bazy eksploatacyjnej i nie dysponuje już tą, którą zgłosił do licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, oraz że od czasu zmiany upłynęło więcej niż 28 dni, mają prawo nałożyć karę z tego tytułu. Wynosi ona 800 zł. Dodatkowo inspektorzy powiadomią o tym organ, który wydał przewoźnikowi uprawnienia transportowe.
-
art. 7a i art. 14 oraz art. 50 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.),
-
art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz.Urz. UE z 14 listopada 2009 r., L30/51).
Zobacz także:
Tagi: przewoźnik
