Firma ma prawo zawrzeć z kierowcą umowę o zakazie konkurencji. W takiej umowie nie wolno zapisać, że pracownik nie może podejmować działalności niepokrywającej się z przedmiotem działalności pracodawcy. Umowa o zakazie konkurencji jest odrębna od umowy o pracę. Zapisy dotyczące zakazu konkurencji można umieścić w treści umowy o pracę lub w odrębnym dokumencie, zarówno w chwili zatrudnienia, jak i w jego trakcie.
Działalność konkurencyjna kierowcy
Można zawrzeć z kierowcą umowę o zakazie konkurencji, ale dotyczącą tylko świadczenia pracy na rzecz podmiotów konkurencyjnych wobec przedsiębiorstwa. Pracodawca nie może całkowicie zakazywać podejmowania dodatkowego zatrudnienia bez jego zgody.
W umowie trzeba podać konkretny zakres zakazanych działań konkurencyjnych, który może odnosić się do przedmiotu działalności faktycznie prowadzonej przez pracodawcę oraz tej, którą dopiero zaplanował. Nawet bez podpisanego zakazu konkurencji kierowca, decydując się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia, powinien zastanowić się, jak wpłynie to na interesy jego pracodawcy.
Prowadzenie działalności konkurencyjnej może być postrzegane jako brak lojalności, niedostateczną dbałość o dobro firmy, a w konsekwencji może być przyczyną utraty zaufania do kierowcy. Konsekwencją może być nie tylko wypowiedzenie umowy o pracę, ale także jej rozwiązanie bez wypowiedzenia.
art. 10, art. 100, art. 1011 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
