Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) zastąpił dotychczasowy zakładowy fundusz szkoleniowy, który nie cieszył się popularnością wśród pracodawców.
Dotacje z urzędu pracy na przeszkolenie pracowników
Pracodawca może przekwalifikować swoich pracowników za fundusze z powiatowego urzędu pracy. Może ubiegać się o wsparcie z Krajowego Fundusz Szkoleniowego. Dotacje wynoszą nawet 80% kosztów, które ponosi firma.
Na co dotacje z KFS
KFS ułatwi pracodawcom przekwalifikowanie oraz podniesienie kwalifikacji pracowników, a także dostosowanie ich umiejętności do zmieniających się wymagań. Priorytetem teraz będzie przekwalifikowanie osób w wieku 45 +.
Środki z funduszu można przeznaczyć na:
-
określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
-
kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
-
egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
-
badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
-
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Ile firma zapłaci
Pracodawca zainteresowany przekwalifikowaniem składa wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy w formie papierowej lub elektronicznej. Poza podstawowymi danymi o firmie trzeba wskazać formę kształcenia, liczbę pracowników z podziałem na grupy wiekowe, kwotę potrzebną na kształcenie oraz uzasadnić potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego przez zatrudnionych. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o pomocy de minimis. Gdy wniosek będzie zawierał braki, urzędnik wezwie pracodawcę do ich uzupełnienia w terminie nie krótszym niż 7 dni.
Pracodawca będzie musiał ponieść 20% kosztów przekwalifikowania pracowników. Urząd sfinansuje maksymalnie 80% kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika. Tylko mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pokrycie 100% kosztów szkoleń.
-
ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.),
-
rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz.U. z 2014 r. poz. 639).
Zobacz także:
