Rząd przyjął projekt ustawy, która ma strzec pracowników i przedsiębiorców przed skutkami kryzysu ekonomicznego. Firmy będą mogły ubiegać się o dopłaty do wynagrodzenia pracowników i szkoleń dla nich.
Przedsiębiorca będzie mógł uzyskać dopłatę na pokrycie części wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego lub z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. Dotacje nie będą mogły przekraczać 100% zasiłku dla bezrobotnych powiększonego o wysokość składek ubezpieczeniowych. Przedsiębiorca będzie musiał sfinansować pozostałą część honorarium. Łączna wysokość pensji dla pracownika objętego dofinansowaniem nie będzie mogła być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dopłaty do wynagrodzeń będą przyznawane przez maksymalnie pól roku w ciągu roku od dnia podpisania umowy o ich wypłatę. Wniosek o przyznanie pomocy trzeba będzie składać do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy. Należy dołączyć do niego wymagane dokumenty i oświadczenia, m.in. o:
-
wystąpieniu spadku obrotów,
-
braku przesłanek do ogłoszenia upadłości,
-
niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi i składkami ubezpieczeniowymi,
-
liczbie pracowników,
-
rodzaju i wysokości otrzymanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis przez ostatnie trzy lata.
Gdy wszystkie warunki zostaną spełnione, umowa o wypłatę świadczeń zostanie podpisana. Po otrzymaniu pieniędzy należy je niezwłocznie wypłacić uprawnionym pracownikom, potrącając składki ubezpieczeniowe i zaliczki na podatek dochodowy. Marszałek będzie mógł skontrolować, czy pomoc została prawidłowo wypłacona.
Po otrzymaniu pomocy, nie będzie można wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania przez niego świadczeń oraz przez 3 następne miesiące. Przedsiębiorcy będą musieli rozliczyć się z otrzymanych pieniędzy. Jeśli nie spełnią warunków określonych w umowie lub nie poddadzą się kontroli marszałka, będą musieli zwrócić całe dofinansowanie wraz z odsetkami.
Będzie można uzyskać również dofinansowanie do szkoleń pracowników. Wysokość dopłaty będzie wynosić do 80% kosztów szkolenia. Pomoc będzie przysługiwała tylko na takie szkolenia, które są uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami przedsiębiorcy. Nie sprecyzowano rodzajów szkoleń.
Podstawa prawna: projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego i kryzysu ekonomicznego.
Michał Petranik, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego, starszy asystent sędziego w WSA w Warszawie
Zobacz także: