Wynik kontroli polskiego przedsiębiorstwa był pozytywny. Przedsiębiorca wypłacił należności w wysokości pokrywającej wymagania płacy minimalnej w Niemczech. Oznacza to, że niemiecki urząd celny zaakceptował, iż do płacy minimalnej można wliczyć ryczałt noclegowy oraz diety pomniejszone o wynikające z wytycznych niemieckiego ministerstwa finansów kwoty świadczeń socjalnych.
Diety i ryczałty za nocleg jednak wolno wliczać do płacy minimalnej
Niemiecki urząd celny zakończył kontrolę w jednej z polskich firm transportowych i w pełni zaakceptował wliczanie do minimalnej stawki należności za podróże służbowe. Służba celna potwierdziła następnie te informacje w oficjalnym stanowisku.
Jak to rozliczyć
W Polsce nie ma uregulowań prawnych określających skład diety, zatem koszty faktycznie poniesione przez kierowcę (koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia) należy odliczyć od pełnej kwoty przyznawanej diety. Pozostała kwota diety traktowana jest jako płaca minimalna.
Jeżeli nie można określić kosztów ponoszonych przez pracownika, należy zastosować kwotę równą minimum żywieniowemu i mieszkaniowemu wynikające z niemieckiego rozporządzenia dotyczącego ubezpieczenia społecznego. Tylko kwota pozostała po odliczeniu tych dwóch składników może zostać uznana za płacę minimalną. Kwota miesięczna stanowiąca minimum żywieniowe to 229 euro, a na zakwaterowanie – 223 euro. Ryczałt za nocleg w całości podlega włączeniu do stawki minimalnej, pod warunkiem że kierowca odbiera odpoczynek w kabinie.
Jak przebiega kontrola
Urząd niemiecki ma prawo wzywać do okazania dokumentów potwierdzających faktyczne wypłacenie kierowcy należności w odpowiedniej wysokości, zatem pomocne będą wydruki dotyczące przelewów bankowych lub pokwitowania wypłaty gotówki podpisane przez kierowcę. W przypadku wątpliwości organ wzywa do uzupełnienia dokumentów.
Każda kontrola ma charakter indywidualny. Okres trwania kontroli nie jest jednoznaczny i zależy w dużej mierze od jakości wymienianych informacji. Najczęściej komunikacja z urzędem odbywa się za pomocą poczty elektronicznej (nie trzeba mieć kwalifikowanego podpisu).
-
ustawa z 11 sierpnia 2014 r. o płacy minimalnej w Niemczech (Mindeslohngesetz).
Zobacz także:
