W lutym 2015 roku Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów o ryczałtach. Wniosek został wstępnie rozpoznany i TK będzie rozpoznawał tę sprawę. Niestety nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Jednak przyjęcie sprawy do rozpoznania przez TK ma znaczenie dla przewoźników już teraz.
Czy można zawiesić postępowanie w sprawie wypłaty zaległych ryczałtów
Przepisy regulujące wypłacanie kierowcom ryczałtów za nocleg lada moment będzie badał Trybunał Konstytucyjny. Jeśli obecnie toczy się sprawa w sądzie przeciwko przewoźnikowi w sprawie wypłaty zaległych ryczałtów, może on poprosić o zawieszenie sprawy do czasu wydania wyroku przez TK.
Zawieszone postępowanie
Skierowanie wniosku do trybunału daje przewoźnikom możliwość wystąpienia do sądu, który rozpoznaje sprawę o wypłatę zaległych ryczałtów, o zawieszenie postępowania do czasu aż w sprawie konstytucyjności przepisów regulujących kwestię wypłacania ryczałtów wypowie się TK.
Zwracając się z takim wnioskiem, przewoźnik powinien powołać się na art. 177 §1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisemsąd może zawiesić postępowanie, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego.
Powołajmy się na wyrok
Niestety zawieszenie postępowania nie jest oczywiste. Wszystko przez to, że w powołanym artykule nie przewidziano wprost możliwości zawieszenia postępowania ze względu na rozpoznawanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Nadzieję daje jednak wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 1994 r. (sygn. akt: I PRN 61/94), na który warto się we wniosku o zawieszenie powołać. Zgodnie z nim orzeczenie TK, stwierdzające niezgodność ustawy z konstytucją, może wpływać nie tylko na orzeczenie w sprawie, w której przedstawiono trybunałowi pytanie prawne, ale także w każdej innej sprawie, w której należałoby zastosować zakwestionowaną ustawę.
W tej sytuacji przepis art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c. należy interpretować rozszerzająco i przyjąć, że sąd może z urzędu zawiesić postępowanie w sprawie cywilnej, także w przypadku przedstawienia TK przez sąd cywilny w innej sprawie, pytania prawnego dotyczącego zgodności z konstytucją ustawy, która ma być zastosowana.
Jeżeli wniosek o zawieszenie postępowania do czasu wydania orzeczenia przez TK okaże się nieskuteczny w I instancji, warto go powtórzyć w apelacji. Należy w nim podkreślić, że skoro sąd oddalił wniosek o zawieszenie postępowania, to musiał być pewny, że trybunał orzeknie o zgodności z konstytucją przepisów o ryczałtach. Tymczasem TK uznał, że mogą co do nich być wątpliwości.
Skutki wyroku TK
Jeżeli sąd badający pozew kierowcy o wypłatę zaległych ryczałtów odmówi zawieszenia postępowania i wyda wyrok niekorzystny dla przewoźnika, a TK orzeknie później, że przepisy, na podstawie których ten wyrok wydano, są niezgodne z konstytucją, przewoźnikowi będzie przysługiwać prawo do wznowienia postępowania.
Więcej o zasadach wystąpienia z takim wnioskiem napiszemy, jeśli trybunał wyda korzystny dla przewoźników wyrok.
Zobacz także:
Tagi: ryczałt, wynagrodzenie
