Projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym obecnie jest w konsultacjach międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie już w 14 dni od ich ogłoszenia. Pośpiech jest podyktowany wszczęciem przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce o niewdrożenie przepisów rozporządzenia nr 1071/2009.
Będą zmiany w ustawie o transporcie drogowym
Najważniejsza zmiana to nowa treść obecnych trzech taryfikatorów kar. Ponadto powstanie nowy załącznik nr 4. Znajdą się w nim przestępstwa, za których popełnienie będzie groziła utrata dobrej reputacji.
Będzie można stracić licencję
Powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego.Będzie prowadzony przez GITD i będzie się składał z następujących ewidencji:
-
przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
-
poważnych naruszeń, o których mowa w rozporządzeniu nr 1071/2009,
-
osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji.
Nowy rejestr będzie zintegrowany z unijnymi inspekcjami transportu drogowego oraz ze wszystkimi polskimi oddziałami ITD. To rozwiązanie oznacza realną groźbę zamykania firm transportowych z powodu popełnienia najpoważniejszych naruszeń określonych w załączniku IV do rozporządzenia nr 1071/2009 w Polsce oraz w innych krajach UE.
Nowe taryfikatory
Zmieni się zarówno wysokość kar, jak i określenie naruszeń w załącznikach nr 1, 2 i 3 do ustawy. Te zmiany wynikają między innymi z potrzeby ujednolicenia i dostosowania załączników do regulacji unijnych dotyczących kategoryzacji naruszeń oraz zakwalifikowania ich do odpowiedniej grupy, o której mowa w rozporządzeniu nr 1071/2009.
Chodzi o kwalifikację naruszeń do grupy najpoważniejszych lub poważnych, które będą miały decydujące znaczenie przy procedurach związanych z cofaniem zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Nowe kary
Projekt nowelizacji przewiduje też wprowadzenie nowego załącznika nr 4. Znajdą się w nim przestępstwa z Kodeksu karnego oraz czyny określone w innych ustawach szczególnych, za których popełnienie będzie grozić utrata dobrej reputacji. Dzięki temu nie będzie już wątpliwości, czy dane przestępstwo lub wykroczenie mieści się w katalogu wymienionym w rozporządzeniu nr 1071/2009, czy nie. W załączniku nr 4 pogrupowano przestępstwa lub czyny z dziedzin, takich jak:
-
prawo handlowe,
-
prawo upadłościowe,
-
płace i warunki zatrudnienia w zawodzie,
-
prawo o ruchu drogowym,
-
odpowiedzialność zawodowa,
-
handel ludźmi lub narkotykami.
ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym przekazana do uzgodnień międzyresortowych.
Zobacz także:
