Aby uzyskać zaświadczenie na wykonywanie przewozów na potrzeby własne na Litwę należy zwrócić się z wnioskiem do GITD, do Biura ds. Transportu Międzynarodowego w Warszawie. Przewóz na potrzeby własne na Litwę można wykonywać po otrzymaniu zaświadczenia i wypisu, które wydawane są na 5 lat. Wypis zawsze powinien znajdować się w pojeździe. Posiadanie zaświadczenia na potrzeby własne w przewozie rzeczy jest uregulowaniem krajowym. Oznacza to, że kontrolerzy litewscy raczej nie będą tego dokumentu wymagać.
Warunki przewozu na potrzeby własne na Litwę
Aby wykonywać międzynarodowe przewozy na potrzeby własne na Litwę, należy uzyskać odpowiednie zaświadczenie wraz z wypisem dla każdego posiadanego pojazdu. Ponadto kierowca musi przestrzegać czasu pracy.
W pojeździe należy mieć dokument przewozowy, z którego jasno będzie wynikać fakt, że wykonywany przewóz odbywa się na potrzeby własne i nie jest transportem drogowym. Może to być faktura VAT, dokument WZ, kwit wagowy. Może to być też dokument przewozowy zgodny z konwencją CMR.
Jeśli kierowca prowadzi pojazd wyposażony w tachograf analogowy, musi okazać służbom kontrolnym wykresówki z bieżącego dnia oraz używane w ciągu poprzednich 28 dni; kartę kierowcy, jeśli ją ma, oraz wszelkie zapisy odręczne i wydruki sporządzone w ciągu bieżącego dnia oraz poprzednich 28 dni. Jeśli kierowca prowadzi pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy, musi okazać swoją kartę kierowcy; wszelkie zapisy odręczne i wydruki sporządzone w ciągu bieżącego dnia oraz poprzednich 28 dni, oraz wykresówki odpowiadające okresowi, o którym mowa w powyżej, w trakcie którego prowadził pojazd wyposażony w tachograf analogowy. Z okresu poprzednich 28 dni, w których kierowca nie prowadził pojazdu, należy mu wystawić zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu.
Polskie prawo jazdy jest na Litwie respektowane. Jednak należy też ukończyć odpowiednie szkolenie oraz odbyć badania lekarskie i psychologiczne. Po ukończeniu szkolenia i wykonaniu badań należy zwrócić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o dokonanie wpisu do prawa jazdy.
-
art. 15 ust. 7 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego ( Dz.Urz. WE nr L 370 z 31.12.1985 r. ze zm.),
-
art. 38 ustawy z 20 czerwca 1997 r. − Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908),
-
art. 33, art. 39a i art. 42 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265 ze zm.).
Zobacz także:
