Przepisy niestety nie precyzują dokładnie toku postępowania w przypadku wystąpienia utrudnień, jedynie odsyłają przewoźnika z taką sprawą do nadawcy. To nadawca ładunku może w liście przewozowym umieścić wskazówki co do postępowania z przesyłką na wypadek wystąpienia przeszkody w wydaniu przesyłki w miejscu przeznaczenia (u odbiorcy). Jeśli takich wskazówek nie zamieszczono, wówczas przewoźnik powinien zwrócić się o nie właśnie do nadawcy. Nadawca może porozumieć się w tej kwestii z odbiorcą i wydać dyspozycje przewoźnikowi. W tym miejscu nadawca ma prawo odstąpić od umowy przewozu lub wprowadzić do niej zmiany, żądając: zwrotu przesyłki, wydania przesyłki w innym miejscu lub wydania jej innemu odbiorcy. Takie zmiany winny być złożone przewoźnikowi na piśmie, gdyż jest to dość poważna zmiana w pierwotnie zawartej umowie przewozu.
Uprawnienia przewoźnika w związku z odmową przyjęcia towarów przez odbiorcę
Może się zdarzyć, że z określonych przyczyn nie jest możliwe przyjęcie towaru przez odbiorcę i rozładowanie pojazdu. Odbiorca może oznajmić, że nie przyjmie ładunku, gdyż np. nie dysponuje obecnie miejscem w magazynie. Możliwa jest również sytuacja, gdy odbiorca odmawia przyjęcia przesyłki, ale wskazuje winę przewoźnika, który nie dochował warunków przewozu. Mogą także wystąpić inne nieprzewidziane zdarzenia uniemożliwiające rozładunek.
Przewoźnik oczywiście powinien zastosować się do otrzymanych wskazówek od nadawcy lub odpowiednio zareagować na odstąpienie od umowy przewozu lub zmianę jej warunków. Polecenia nadawcy powinny być możliwe do wykonania, nie powinny powodować naruszenia obowiązujących przepisów, oraz nie mogą powodować zakłóceń w eksploatacji u przewoźnika. Przewoźnik nie będzie związany poleceniami w zakresie zmiany umowy przewozu również gdy nie zostały zachowane jakieś istotne warunki szczególne realizowanego przewozu. O niemożności wykonania polecenia przewoźnik powinien niezwłocznie zawiadomić stronę wydającą polecenie. W zależności od tego, która ze stron ponosi odpowiedzialność za brak możliwości przyjęcia ładunku – ta strona poniesie ewentualne koszty dalszego postępowania.
Art. 53–55 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 915).
Zobacz także:
Tagi: przewoźnik, logistyka magazynowa
