Kontrolujący nie może odmówić ponownego ważenia pojazdu ponieważ odmowa skutkuje naruszeniem praw kontrolowanego i może stanowić przesłankę do umorzenia postępowania. Kierowca z kolei nie ma prawa przemieścić ładunku i wówczas żądać kolejnego pomiaru, ponieważ stan faktyczny z chwili zatrzymania pojazdu jest podstawą wszelkich rozstrzygnięć.
Powtórne ważenie pojazdu podczas kontroli
Jeżeli w trakcie ważenia pojazdu kierowca uzna, że kontrolujący naruszył przepisy, może wnioskować o ponowne ważenie. Nie musi też podpisywać protokołu kontroli, jeżeli jego zdaniem ważenie pojazdu wykonano niezgodnie z prawem. Będzie to cennym dowodem w sądzie.
Sposobem na zakwestionowanie wyników ważenia jest możliwość wniesienia uwag dotyczących ważenia do protokołu kontroli. Kierowca ma również prawo odmówić podpisania protokołu. Wniesione uwagi kontrolujący musi rozpatrzeć w trakcie wydawania decyzji o nałożeniu kary. Brak podpisu kierowcy na protokole nie ma znaczenia przy wydawaniu rozstrzygnięcia bowiem nie powoduje nieważności kontroli. Jednak okoliczność ta może być wykorzystana w trakcie postępowania odwoławczego lub też przed sądem administracyjnym. Przedsiębiorca bowiem będzie mógł wykorzystać wszelkie środki prawne w celu podważenia wyników kontroli w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia.
Wskazówki dla kontrolowanego
Podczas kontroli i ważenia pojazdów kierowca ma prawo:
• zapoznać się z dokumentacją wag (świadectwo legalizacji) oraz punktu ważeniowego;
• zapoznać się z numerami fabrycznymi wag oraz porównać je z świadectwami legalizacji i z wisem w protokole kontroli;
• być poinformowany o procedurze ważenia jak również prawach i obowiązkach kontrolowanego;
• zapoznać się z wynikami ważenia pojazdu lub poszczególnych osi na wyświetlaczu wagi.
- ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym
- ustawa z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych
Zobacz także:
Tagi: kontrola itd
