Zgodnie z projektem zmian z opłat zwolnione będą pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t:
Pojazdy o dmc do 3,5 t będą zwolnione z opłat drogowych
Pojazdy wykonujące usługi w obszarze autostrad oraz dbające o ich stan nie będą musiały płacić za poruszanie się po nich. Warunkiem zwolnienia z opłat drogowych będzie masa całkowita nieprzekraczająca 3,5 ton.
-
należące do podmiotów wykonujących usługi w pasie autostrady oraz osób przez nie zatrudnionych − chodziło o obsługiwanie miejsc obsługi podróżnych (MOP), stacji benzynowych i lokali gastronomicznych,
-
wykorzystywane przez podmioty prawne i fizyczne do wykonywania usług infrastrukturalnych na autostradzie (np. napraw, remontów, czynności koniecznych dla utrzymania autostrady w dobrym stanie technicznym).
W początkowej wersji projektu nie określono żadnego ograniczenia dmc dla tej drugiej grupy pojazdów. Zwolnienie miało więc objąć również pojazdy o dmc znacznie większej niż 3,5 t. Jednak takie rozwiązanie okazało się niezgodne z prawem unijnym. Konieczne było więc wprowadzenie autopoprawki do projektu, zgodnie z którą zwolnieniem zostaną objęte wyłącznie pojazdy o dmc do 3,5 t.
Pozostała część projektu nie uległa zmianie. W przypadku pierwszej grupy pojazdów podstawą do zwolnienia z opłat będzie umowa z operatorem danego odcinka autostrady na obsługę jej infrastruktury. Jeżeli chodzi o pojazdy należące do drugiej grupy, trzeba będzie zawrzeć umowę z zarządcą danego odcinka autostrady i uzyskać dokument potwierdzający prawo do zwolnienia. Darmowe przejazdy będą w tym przypadku ograniczone do maksymalnie dwóch wjazdów i wyjazdów z autostrady w miejscu leżącym najbliżej miejsca zamieszkania i wykonywanej pracy.
projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz krajowym funduszu drogowym, skierowany do I czytania w Komisji Infrastruktury.
Zobacz także:
Tagi: opłata drogowa, dmc
