Pojazd przekazany przedsiębiorcy do użytkowania na czas naprawy jego pojazdu, może być używany na podstawie umowy, lecz wymaga zgłoszenia tego organowi, który udzielił licencji.
Licencja na przewóz rzeczy na pojazd zastępczy
Jeżeli firma korzysta z samochodu zastępczego nie musi ubiegać się o wydanie nowego wypisu z licencji, ponieważ wypisy nie są przypisane do pojazdu. Należy jednak zgłosić fakt wykonywania przewozów innym autem do organu, który takiej licencji udzielił.
Sytuacja ta nie wymaga wydawania nowego wypisu z licencji, ponieważ wypisy nie są przypisane do pojazdu. Można więc używać wypisu z samochodu będącego w warsztacie.
Ubiegając się o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przedłożenia między innymi wykazu pojazdów zawierającego informacje o marce pojazdu, rodzaju i przeznaczeniu pojazdu, jego numerze rejestracyjnym i numerze VIN. Przedsiębiorca musi też wskazać rodzaju tytułu prawnego do dysponowania każdym pojazdem. Oznacza to, że przewoźnik może wykonywać transport tylko takim pojazdem, do dysponowania którym posiada tytuł prawny (może to być np. umowa użyczenia).
Zgodnie z przepisami, przewoźnik drogowy ma obowiązek zgłaszania organowi, który udzielił mu licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wszelkich zmian, w tym między innymi zmian dotyczących wykazu pojazdów wykorzystywanych do wykonywanie transportu drogowego, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.
Licencja na wykonywanie transportu drogowego jest wydawana przedsiębiorcy. Tylko w jednym przypadku jest ona ściśle związana z pojazdem i wydawana jest na jeden konkretny samochód - jest to licencja na wykonywanie transportu osób taksówką. Wszystkie inne uprawnienia transportowe nie mają ściśle określonego pojazdu, na który zostały udzielone.
art. 7a ust. 7 oraz art. 14 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1414 ze zm.).
Zobacz także:
