W przypadku krajowego przewozu na potrzeby własne nie ma określonej formy dokumentu przewozowego. Nadawca przesyłki musi złożyć list przewozowy przewoźnikowi, w którym zamieszcza następujące informacje:
Jak przygotować dokument dotyczący ładunku w przewozach na potrzeby własne
To zarządzający transportem odpowiada za wyposażenie kierowcy w poprawnie wypełniony dokument przewozowy. Jeśli nie tego dopilnuje lub pojawią się błędy w tym dokumencie, zarządzający może ponieść karę wynoszącą 500 zł.
-
nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę,
-
miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy,
-
określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia,
-
inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń.
Co umieścić w dokumencie
Te wymagania trzeba więc zastosować odpowiednio do sytuacji i rodzaju wykonywanego przewozu. Jeśli nadawcą jest jednocześnie przewoźnik, to na nim ciąży obowiązek wyposażenia kierowcy w dokument związany z przewożonym ładunkiem.
Jeżeli nadawcą okaże się inny podmiot, a przewoźnik to jednocześnie odbiorca towaru, to dokument związany z przewożonym ładunkiem powinien wystawić nadawca.
Kto odpowiada za błędy
Jeśli nadawcą jest inny podmiot niż nabywca przewoźnik, to on musi przekazać dokument związany z przewożonym ładunkiem. Natomiast gdy przedsiębiorca przewozi swój ładunek, to na nim ciąży odpowiedzialność za dokumenty związane z ładunkiem. Taki dokument mógłby wystawić dowolny pracownik czy nawet sam kierowca.
Jednak odpowiedzialność za niewyposażenie kierowcy w taki dokument lub nieprawidłowe, niepełne lub niezgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ponosi zarządzający transportem. Gdy nie ma takiej osoby, przyjmuje się, że jest to sam przedsiębiorca w przypadku osób fizycznych lub np. prezes w odniesieniu do osób prawnych (np. spółek handlowych). Taka osoba może scedować swój obowiązek na innego pracownika, ale ostatecznie i tak jest odpowiedzialna w świetle przepisów za brak wymaganego dokumentu lub nieprawidłowości z nim związane.
-
ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1907),
-
ustawa z 15 listopada 1984 r. − Prawo przewozowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1173 ze zm.).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~zyl.jerzy
data: 2017-01-12 22:37:18Nie przydatne.