Maksymalna dozwolona prędkość pojazdu albo zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosiła 50 km/h bez względu na porę doby.
Czekają nas dużo surowsze kary za wykroczenia drogowe
Sejm pracuje nad prawem o ruchu drogowym. Za wykroczenia drogowe: jazdę po alkoholu, niezatrzymanie się do kontroli i złamanie zakazu prowadzenia pojazdów będą groziły bardzo surowe kary.
Za spowodowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego wypadku drogowego, którego skutkiem była śmierć lub ciężki uszczerbek zdrowia innej osoby będzie groził wyrok co najmniej 2 lat więzienia. Z kolei za ucieczkę przed pościgiem uprawnionego funkcjonariusza będzie groziła kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W tej chwili jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5.000 zł. Ponadto przy wymierzaniu kary za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym sąd weźmie pod uwagę nie tylko dotyczące kierowcy dane z krajowego rejestru karnego, lecz również informacje na temat jego wykroczeń pochodzące z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.
Karą za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów będzie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Za ucieczkę przed kontrolą drogową oraz prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień sąd będzie obligatoryjnie orzekał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od 1 roku do 15 lat.
W 2015 r. spośród prawie 1400 kierowców skazanych za jazdę bez uprawnień, odebranych decyzją administracyjną za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, zaledwie wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
-
ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw (podpisana przez Prezydenta),
-
projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń i niektórych innych ustaw (przed pierwszym czytaniem w Sejmie),
-
projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (przed pierwszym czytaniem w Sejmie).
Zobacz także:
Tagi: wykroczenia drogowe
