Obowiązujące od 10 lutego zawieszenie ruchu na przejściu granicznym Bobrowniki-Bierestowica sprawiło, że przedsiębiorcy zajmujący się międzynarodowymi przewozami regularnymi zostali pozbawieni możliwości wykonywania swojej działalności. Są to okoliczności, które nie są zależne od przedsiębiorcy. W takiej sytuacji mogą oni stosować odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu wydanym na podstawie art. 20 a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym.
Co z przedsiębiorcami w związku z sytuacją w Bobrownikach?
Od 10 lutego 2023 r. obowiązuje zawieszenie ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Decyzję podjął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, motywując ją ważnym interesem bezpieczeństwa państwa.
Odstępstwo od warunków zezwolenia
Zgodnie z przywołanym artykułem, jeśli okoliczności uniemożliwiające wykonywanie przewozów trwają dłużej niż 14 dni, na wniosek przedsiębiorcy, organ właściwy w sprawach zezwoleń, wydaje decyzję w sprawie odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu.
Przedsiębiorcy chcący skorzystać z tej możliwości, na skutek zmiany przejścia granicznego z Bobrowników na Terespol muszą złożyć wniosek wraz z:
a) proponowanym rozkładem jazdy zawierającym przystanki, godziny odjazdów, długość linii komunikacyjnej, odległość między przystankami oraz liczbą pojazdów niezbędnych do zrealizowania codziennych przewozów
b) schematem połączeń komunikacyjnych, włącznie z zaznaczonymi przystankami a także linią komunikacyjną
c) dokumentem potwierdzającym, że uzgodnione są zasady korzystania z przystanków i obiektów dworcowych z ich właścicielami lub osobami zarządzającymi
d) cennikiem
e) wykazem pojazdów którymi ma być wykonywany przewóz wraz ze wskazaniem ich liczby, liczby miejsc
f) zobowiązaniem do umieszczenia informacji o godzinach odjazdów na tabliczkach przystankowych
Ważne: Opłata za wydanie decyzji w sprawie odstępstwa od warunków wskazanych w zezwoleniu wynosi 40 zł, co wynika z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Rzecznik MŚP apeluje o wsparcie
Biorąc pod uwagę, że ruch w Bobrownikach został zawieszony dość nagle, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do ministra spraw wewnętrznych o wsparcie dla przedsiębiorców, których działalność gospodarcza jest ściśle związana z przejściem granicznym w Bobrownikach i którzy na skutek decyzji o zawieszeniu ruchu będą poszkodowani. Fakt, że przedsiębiorcy nie byli w stanie przewidzieć takiej decyzji sprawia, że ich sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana - nie mogli się bowiem przygotować na taką ewentualność.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zauważa, że wprowadzona w życie decyzja ogranicza wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Takie działanie, nawet jeśli jest podyktowane ważnym interesem publicznym, powinno wiązać się ze wsparciem dla podmiotów dotkniętych jego skutkami. W innym przypadku, skutki takiej nadzwyczajnej sytuacji będą obciążać jedynie określoną grupę społeczną - a są to mali przedsiębiorcy, którzy nie poradzą sobie z utratą źródła dochodu.
Ważne: Rzecznik MŚP apeluje o uruchomienie programu wsparcia dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem przejścia granicznego w Bobrownikach.
Zobacz także: ZPP: kontrole w firmie mogą trwać cały rok. Dlaczego?
Informacja opublikowana na oficjalnych stronach internetowych:
- Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego - portal gov.pl
- Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - portal gov.pl
- Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl
