Kierowcy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych nie są objęci przepisami regulującymi należności z tytułu podróży służbowych. Z tego względu nie przysługują im automatycznie diety lub zwrot kosztów noclegu. Jednak zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy wydatki poczynione w celu należytego wykonania zlecenia wraz z ustawowymi odsetkami, więc także koszty delegacji.
Zwrot kosztów delegacji kierowcy pracującego na zlecenie
Jeśli firma zatrudnia kierowcę na podstawie umowy cywilnoprawnej na wykonanie usługi przewozu, nie ma obowiązku wypłacania mu diety i ryczałtu za noclegi. Jednak może mu te należności zwrócić. Ważne, co strony zapiszą w umowie.
To w interesie firmy jest określenie zasad, na jakich kierowcom będą przysługiwać te świadczenia. Decydujące znaczenie mają postanowienia zawartej umowy. Może ona przewidywać, że w związku z odbytą podróżą służbową kierowca zatrudniony na zlecenie otrzymuje zwrot kosztów, np.:
-
wyżywienia – w wysokości diet określonych w rozporządzeniu MPiPS o podróżach służbowych,
-
noclegów – w wysokości wynikającej z faktury lub rachunku, a w razie ich braku – w wysokości ryczałtu, jaki przysługuje pracownikom sfery budżetowej na podstawie tego rozporządzenia.
Zleceniodawca może swobodnie ustalać wysokość tych świadczeń.
Prawidłowe udokumentowanie tych wydatków w księdze przychodów i rozchodów pozwala zaliczyć świadczenia wypłacane kierowcy na podstawie postanowień umowy zlecenia lub o dzieło do kosztów podatkowych.
-
art. 2 pkt 7, art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155),
-
art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
-
§ 2, § 7, § 8, § 13, § 16 i załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 167),
-
§ 12–16 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1037).
Zobacz także:
Tagi: podróż służbowa, diety, umowa zlecenie
