Dzięki nowelizacji przepisów ustawy o kierujących pojazdami podstawą do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h jest obecnie informacja o tym wykroczeniu przekazana przez policję. Kierowca straci też prawo jazdy na trzy miesiące, jeżeli przekroczenie prędkości zarejestruje fotoradar. W takich przypadkach podstawą do wydania decyzji przez starostę będzie informacja o wykroczeniu przekazana przez GITD.
Zapomniałeś prawa jazdy? To już nie powód, by go nie utracić za przekroczenie prędkości
Od 1 stycznia 2017 r. nowego roku nie ma już luki prawnej, która pozwalała czuć się niemal bezkarnie kierowcom zatrzymanym w związku z przekroczeniem o ponad 50 km/h dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.
Wcześniej, jeżeli kierowca oświadczył policji, że zapomniał prawa jazdy, to policja nie zatrzymywała tego dokumentu, a kierowca mógł być za to ukarany mandatem w wysokości 50 zł. Dodatkowo otrzymywał mandat za przekroczenie prędkości i punkty karne. Jednak najpoważniejsza konsekwencja za przekroczenie prędkości w postaci zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące omijała go. Było tak, ponieważ przepisy ustawy o kierujących pojazdami przewidywały, że starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na ten okres, jeżeli otrzyma od policji informację, iż zatrzymała podczas kontroli prawo jazdy. Jeśli więc policja nie zatrzymała tego dokumentu, gdyż kierowca go zapomniał, to starosta nie mógł wydać tej decyzji.
Więcej zmian prawnych, ważnych dla kierowców znajdziesz w poradniku „Firma transportowa”.
Ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2001).
Zobacz także:
