W sferze budżetowej kwestie wypłacania zaliczek na zagraniczne wyjazdy służbowe reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej. Przepisy te stosują także prywatni przedsiębiorcy.
Zaliczka na podróż za granicę w różnych walutach
Kierowca przejeżdżający przez kilka państw w delegacji zagranicznej może otrzymać zaliczkę w różnych walutach. Jeśli wyrazi zgodę, może pobrać zaliczkę w złotówkach ale w wysokości równej przysługującej zaliczce w obcej walucie.
Zgodnie z nimi pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w złotówkach w wysokości równej przysługującej zaliczce w obcej walucie. Stosuje się wówczas średni kurs złotego w stosunku do walut obcych określony przez Narodowy Bank Polski z dnia wypłaty zaliczki.
Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej jest dokonywane w walucie:
-
otrzymanej zaliczki,
-
wymienialnej albo
-
polskiej według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.
Z rozporządzenia wynika zatem, że zaliczkę można wypłacić zarówno w walucie obcej, jak i w polskiej. W tym drugim przypadku potrzebna jest zgoda pracownika. Takie rozwiązanie przyjęto ze względu na to, że wypłacona zaliczka ma ułatwić podróż służbową.
-
art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
-
§ 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej z 29 stycznia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
Zobacz także:
Tagi: podróż służbowa, diety
